facebook

 

Relacja ze świątecznego happeningu


4 grudnia, w sobotę, w Złotych Tarasach odbył się ekologiczny happening promujący zrównoważoną i racjonalną konsumpcję. Temat niezwykle istotny w przedświątecznej gorączce zakupów i przygotowań do tych wyjątkowych dni.

Kupujemy więcej, wydajemy więcej i zużywamy więcej żywności, opakowań. Generujemy dodatkowe odpady, które liczone są w setkach ton. Jak tego uniknąć? Jak podejść w sposób rozważny i ekologiczny do świątecznego planowania? O tym można było dowiedzieć się podczas happeningu.

Na naszym zielonym stoisku otworzyliśmy punkt pakowania prezentów. Niektórzy byli bardzo zdziwieni, że nie proponujemy kolorowych, błyszczących papierów, tylko...zwykłe gazety! Prezenty pakowane w niepotrzebne już czasopisma zamieniane były w małe arcydzieła – ozdobione rafią, z namalowanymi wzorami gwiazdek i bałwanków, delikatnie posypane brokatem. Każdy, kto miał ochotę mógł nie tylko przyglądać się pakowaniu, ale również samemu stworzyć ozdobne opakowanie. Tych mniej przekonanych zachęcaliśmy pakowaniem w szary papier, który pochodzi przecież z recyklingu.

Efekty można obejrzeć w naszej Galerii :)

Na mniejszych stolikach, młodsi uczestnicy happeningu (choć nie brakowało tam też i tych starszych!) uczyli się i wykonywali własnoręcznie ozdoby na choinkę. Oczywiście wszystkie w sposób przyjazny środowisku. A jak? Wystarczyło trochę wyobraźni, by stary magazyn, płyty CD, kubeczki po jogurtach czy zapisane jednostronnie kartki papieru przemienić w aniołki, skarpety na prezenty, długie i kolorowe łańcuchy, bałwankowe girlandy, albo świecące śnieżynki. Dla bardziej wprawionych było także origami – tworzyliśmy pudełeczka, choinki i pingwinki. Uczestnikom dzielnie pomagali wolontariusze Fundacji. Ozdoby można było zabrać do domu, choć część zawisła również na naszych dwóch świątecznych świerkach.

Podczas happeningu pamiętaliśmy nie tylko „o sobie”. Przy jednym ze stolików można było zrobić rudzika na choinkę, a przy okazji dowiedzieć się, jak należy dokarmiać ptaki zimą tak, aby im nie zaszkodzić, a pomóc. Najmłodsi uczestnicy dostawali także kolorowanki z ptakami, które odwiedzają karmniki – sikorą bogatką i czubatką. Warto o nich pamiętać, zwłaszcza gdy jest duży mróz i ptaki nie mogą znaleźć pokarmu pod grubą warstwą śniegu.

Jako że Święta to także pamięć o naszych bliskich, zaproponowaliśmy uczestnikom wysłanie kartek świątecznych drogą elektroniczną. Można to wciąż zrobić wchodząc tu. Oszczędzamy w ten sposób surowce potrzebne do wyprodukowania papieru. Pamiętajmy jednak, że nawet najpiękniejsza kartka nie zastąpi najlepszego prezentu, jakim jest czas dla drugiej osoby.

Życzenia można było złożyć nie tylko bliskim, ale także... Matce Ziemi! Uczestnicy mogli policzyć swój Ślad Węglowy – tzw. EkoStopę (Ecological Footprint) oraz napisać na odrysowanym i wyciętym odcisku stopy swoje postanowienia – dobre życzenia dla Ziemi. Z nich stworzyliśmy łańcuch ekologicznych postanowień dla Ziemi.

Wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się więcej na temat wyborów przyjaznych środowisku przed Świętami Bożego Narodzenia. Nie bez powodu, na naszym stoisku królowały dwa duże świerki w donicach. Przekazaliśmy je po happeningu Zespołowi Szkół przy ul. Hożej, by po Świętach mogły zostać wysadzone przed szkołą.

Bardzo dziękujemy wszystkim Gościom, którzy znaleźli chwilę w gorączce zakupów, by do nas zawitać i wspólnie przygotować się do prawdziwie ekologicznych Świąt!

Dziękujemy także przedstawicielom mediów, które odwiedziły nasze stoisko, szczególnie Radiu Plus, które objęło patronat nad całym wydarzeniem, oraz: Telewizji Polsat News, 4 Programowi Polskiego Radia, Magazynowi E!STILO, Krajowej Agencji Prasowej i Fotograficznej oraz Agencji Fotograficznej Mazur.

Poniżej znajdą Państwo pełną treść relacji w formacie PDF.

Załączniki