25 lat Fundacji Nasza Ziemia i Akcji Sprzątanie świata - Polska :: 1994-2018 Fundusz Naturalnej Energii EkoOdkrywcy5 Strona Miry

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w szczególnej, bo jubileuszowej Akcji Sprzątanie świata – Polska 2018.
W tym roku pod hasłem „Akcja- segregacja!” i w terminie 21-22-23 września

Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.

To bardzo bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020.

Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy w ciągu dwóch lat zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę trzykrotnie więcej!

Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej.

Dlatego w tym roku podejmujemy następujące Wyzwania - i zapraszamy - przyłączcie się do nas! :)

Odwiedzajcie również tę stronę i śledźcie co nowego w Akcji - albo zarejestrujcie się i będziecie od nas otrzymywać powiadomienia o wszelkich nowościach.

Wyzwanie 1 - NIEBIESKIE

„Akcja – segregacja!” - kampania informacyjna dla lokalnej społeczności

Cel: przeprowadzenie działań, dzięki którym w Waszej lokalnej społeczności (gminie, miejscowości, dzielnicy, firmie) zwiększy się ilość odpadów zbieranych w segregacji, a także czystość tak zbieranych odpadów. Może kampania informacyjna z atrakcyjnym happeningiem podobnym do głównego happeningu tegorocznej Akcji?

Dla kogo: przedszkola, szkoły, organizacje i każdy zainteresowany - we współpracy z urzędem gminy

Sugerowany termin: między 3 a 22 września 2018

Wyzwanie 2 - ZIELONE

Zbieramy - sprzątamy - nie śmiecimy

Cel: zorganizowanie zbiórki niepotrzebnych telefonów komórkowych (w porozumieniu z Fundacją Nasza Ziemia) lub odpadów (w porozumieniu z gminą lub firmą zbierająca odpady)

Dla kogo: przedszkola, szkoły, organizacje, firmy, urzędy

Sugerowany termin: najlepiej do końca września, najpóźniej do połowy października.

Wyzwanie 3 - BRĄZOWE

Razem ułatwiajmy segregację odpadów - podpisz petycję do producentów i ustawodawcy o oznakowanie opakowań kolorem pojemnika, do którego należy je potem wrzucić

Cel: obywatelski głos domagający się praktycznego ułatwienia selektywnej zbiórki odpadów

Dla kogo: organizacje, firmy, urzędy, osoby indywidualne

Jak: petycja w internecie i listy podpisów

Kiedy: wrzesień 2018 roku

Wyzwanie 4 - CZARNE

Pokaż, że segregujesz! I pokaż jak segregujesz!

Cel: pokażmy, że jest nas wiele osób, które segregują odpady - i robią to właściwie. Dajmy dobry przykład!

Dla kogo: posiadacze kont na social mediach

Jak: (1) rzetelnie segreguj swoje własne odpady - i zamieść na swoim profilu zdjęcie jak segregujesz odpady (w domu, w pracy, na wakacjach... ;) ) i oznacz je hasztagami: #AkcjaSegregacja #SprzątanieŚwiataPolska
(2) zrób sobie zdjęcie z napisami #AkcjaSegregacja lub #segreguje i zamieść je na profilu wydarzenia na fb, jakie specjalnie na to przygotujemy (dostępne będzie ono od końca czerwca)

Kiedy: od końca czerwca do końca września 2018

Wyzwanie 5 - ŻÓŁTE

Wsparcie dla gmin – żółte pojemniki do selektywnej zbiórki

Cel: wzmocnienie infrastruktury do segregacji odpadów w przestrzni publicznej i przeciążonej ruchem i powstającymi odpadami (np. ma terenach turystycznych, na plażach lub dojściach do plaż, w kurortach, na pasażach, promenadach, itp.). Projekt pilotażowy realizowany przez Fundację Nasza Ziemia w ramach Akcji Sprzątanie świata - Polska, finansowany ze środków Fundacji Coca Cola (The Coca Cola Foundation)

Dla kogo: urzędy gminy

Jak: pojemniki będą przekazywane na własność urzędom gmin. Urzędy będą miały obowiązek utrzymania i obsługi pojemników oraz przekazania Fundacji Nasza Ziemia rzetelnych informacji, popartych odpowiednimi dokumentami będącymi w posiadaniu Urzędu, ile odpadów udało sie zebrać do postawionych pojemników.

Zainteresowane gminy prosimy o kontakt mailowy: fundacja@naszaziemia.pl. Prosimy o informację: nazwa gminy, racjonalnie szacowana liczba i rodzaj pojemników, propozycje lokalizacji pojemników i namiary kontaktowe. Po pierwszym rozeznaniu Fundacja Nasza Ziemia nastawia się na dwa rodzaje pojemników duże, typu "dzwon" i mniejsze, jako "uliczne kosze" do segregacji.