facebook

 

Zaproszenie dla szkół i przedszkoli
do udziału
w Jubileuszowej 25. Akcji Sprzątanie świata – Polska

Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele!

Jak przeczytaliście we wstępie, ze względu na wielkie wyzwania związane z segregacją odpadów stojące przed naszym krajem, samorządami i nami - obywatelami, ta edycja Akcji Sprzątanie świata - Polska może mieć szczególnie ważną i konstruktywną, sprawczą rolę. Czy tak się stanie, zależy oczywiście od wszystkich uczestników Akcji. Ale - jak zawsze w pracy edukacyjnej i wychowaczej - ze względu na charakter Waszej pracy i największy, masowy zasięg, rola przedszkoli i szkół wszystkich szczebli jest kluczowa. Wasza rola jest kluczowa.

Dlatego z wielkim zaufaniem zapraszamy Was już po raz 25 do wspólnej lekcji poszanowania środowiska. Bądźmy razem w tegorocznej Akcji Sprzątanie świata - Polska i wspólnie dokonujmy potrzebnej zmiany!

Zapraszamy Was do podjęcia wyzwania specjalnego, tylko dla szkół (wszystkich szczebli) i przedszkoli:

„Akcja – segregacja!” - kampania informacyjna dla lokalnej społeczności

Zadanie:
W terminie między 3 a 22 września przygotujcie i przeprowadźcie dla Waszej lokalnej społeczności wydarzenie promujące zasady selektywnej zbiórki i jak najlepszą czystość segregacji (jakie są kolor pojemników, jakie odpady do tych pojemników wrzucamy, że ważne jest nie wrzucanie innych odpadów do danego pojemnika).
Ważne, aby z przesłaniem dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców!

Jak wziąć udział – instrukcja w kilku „krokach”:
1. Zarejestrujcie się do udziału w Akcji – dzięki temu będziemy mogli Was informować na bieżąco o udostępnionych materiałach i informacjach, przypominać o terminach, dać praktyczne wskazówki organizacyjne i merytoryczne itd. Otrzymacie także imienny certyfikat udziału w Jubileuszowej Akcji Sprzątanie świata – Polska (dla placówki i wskazanych osób-koordynatorów działań np. w poszczególnych klasach), a Wasze relacje będą przez nas w pierwszej kolejności wykorzystywane do relacjonowania przebiegu Akcji. Wasza placówka będzie również wymieniona w Raporcie z  Akcji i otrzymacie elektroniczną wersję Raportu do dyspozycji.

2. Przygotujcie i przeprowadźcie kampanię informacyjną – w porozumieniu i współpracy ze swoją gminą. Podpowiedzi jak przygotować takie wydarzenie oraz wskazówki techniczne o zasadach segregowania odpadów będą do Waszej dyspozycji po rejestracji.

3. Zróbcie relację ze swojego wydarzenia (fotograficzna lub filmową) oraz podsumowanie efektów – i prześlijcie je do Fundacji Nasza Ziemia. Formularz „podsumowania” będzie dostępny najpóźniej od 3 września na stronie Akcji, ale przyślemy Wam także stosowne przypomnienie na adres e-mail podany podczas rejestracji do udziału. Relację przyślijcie najpóźniej do 25 września 2018 roku. Jeśli Akcję przeprowadzicie wcześniej, nie czekajcie z relacją tylko dzielcie się nią także wcześniej – być może Wasza relacja opublikowana przez nas stanie się inspiracja do innych?

4. Wasze relacje będą publikowane na stronach www Akcji i w social mediach Fundacji Nasza Ziemia – ze wskazaniem Was jako autorów i wykonawców Kampanii. Powstanie z tego bogaty zbiór ciekawych i praktycznych inspiracji i dobrych praktyk, a Wy będziecie jego współtwórcami!

5. Jeszcze nad tym pracujemy, ale chcemy aby dla najciekawszych kampanii były nagrody-niespodzianki. Jeszcze przed końcem roku szkolnego ta informacja potwierdzi się i wtedy ogłosimy szczegóły :)

Wasze zaangażowanie jest ważne – pomoże w ulepszaniu i rozwijaniu systemowej gospodarki odpadami w Polsce, będzie także ważnym wsparciem w osiągnięciu poziomów odzysku i recyklingu odpadów wymaganych od gmin i naszego kraju!

Można oczywiście w Sprzątanie świata – Polska 2018 włączyć się realizując także inne działania oraz własne pomysły (np. sprzątanie terenów publicznych, konkursy, festyny, zbiórki odpadów itp.). Zależy nam jednak szczególnie, aby we wrześniu, w całej Polsce, masowo, w każdej gminie wybrzmiał ten sam, w tej chwili szczególnie ważny przekaz: Segregujmy odpady, wykorzystujmy gminne systemy selektywnej zbiórki, wrzucajmy odpady do właściwych pojemników tak, aby również jakość segregacji była jak najwyższa!

Z góry dziękujemy za Wasz udział w Akcji. Życzymy dobrych pomysłów, powodzenia w realizacji i z niecierpliwością czekamy na Wasze zgłoszenia do udziału – a potem na relacje z działań!

Pozdrawiamy serdecznie!!! :)

Sławek Brzózek
Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia

Mira Stanisławska-Meysztowicz
Inicjatorka Akcji Sprzątanie świata - Polska