Formularz rejestracji 29 akcja

 

Wyzwanie 3

Panie Ministrze Środowiska i producenci – możecie ułatwić segregację odpadów! - kolor pojemnika niech będzie wskazówką dla segregujących także na opakowaniu

Podpisz się z nami pod listami
do Ministra Środowiska i producentówJubileuszowa 25. Akcja Sprzątanie świata - Polska przynosi także prosty i łatwy w realizacji pomysł, który może znakomicie ułatwić segregację odpadów:

oznaczenie opakowań kolorem pojemnika, do którego należy dane opakowanie wrzucić, aby przekazać je do recyklingu. Np. niech w takim kolorze będzie oznaczenie surowca, z jakiego wykonane jest dane opakowanie.

To drobna zmiana na opakowaniu, a wielkie ułatwienie dla segregujących!


W tej sprawie wyślemy listy do Ministra Środowiska i do związków producentów.


Podpisz z nami te listy - klinkij tutaj i podpisz petycję! I roześlij ją także do innych.


Działajmy razem - zwłaszcza w roku 25-lecia Akcji Sprzątanie świata - Polska, najpowszechniejszej społecznej akcji ekologicznej w naszym kraju.
 

Oto treść listów, które możesz poprzeć podpisując petycję:

Pan Minister Środowiska

Szanowny Panie Ministrze

Polska stoi przed olbrzymim wyzwaniem osiągnięcia kolejnych poziomów odzysku i recyklingu w latach 2020, 2025 i 2030. Jest wiele czynników, które mają kluczowy wpływ na nasz sukces. Jedną z podstaw jest właściwe segregowanie odpadów przez mieszkańców Polski.

Dlatego Fundacja Nasza Ziemia, biorąc pod uwagę swoje doświadczenia oraz uwagi i sugestie tysięcy Polaków, z którymi ma kontakt poprzez Akcję Sprzątanie świata – Polska i inne swoje programy, proponuje, aby do odpowiedniej ustawy dopisać obowiązek oznaczania opakowań także kolorem – takim, do jakiego koloru pojemnika dane opakowanie konsument powinien wrzucić.

Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wątpliwości konsumentów przy pojemnikach do segregacji odpadów oraz pozytywnie wpłynie na ilość i jakość zbieranych odpadów. Patrząc praktycznie na takie oznakowanie – może to być np. wymagany prawem symbol surowca we właściwym kolorze, plamka koloru lub w przypadku monochromatycznych nadruków informacja z nazwą koloru („Wrzuć do żółtego pojemnika”).
Byłaby to jednocześnie skuteczna i trwała akcja informacyjna, stosunkowo mało kosztowna a o najszerszym zasięgu i o gwarantowanym dotarciu do adresata!

Panie Ministrze, liczymy na zainteresowanie Pana resortu tym prostym i w naszej ocenie skutecznym pomysłem i wdrożenie go.List do producentów:

Szanowni Producenci,

staracie się być odpowiedzialnymi społecznie i środowiskowo firmami. Brawo, budzi to nasze uznanie.

Ciąży na Was także obowiązek zebrania i recyklingu dużych, i coraz większych w przyszłości, ilości z wprowadzanych przez Was na rynek opakowań. Podstawą do wykonania obowiązku jest właściwe segregowanie odpadów przez konsumentów.

Dlatego Fundacja Nasza Ziemia, biorąc pod uwagę swoje doświadczenia oraz uwagi i sugestie tysięcy Polaków, z którymi ma kontakt poprzez Akcję Sprzątanie świata – Polska i inne swoje programy, proponuje Wam, abyście oznaczyli Wasze opakowania także kolorem – takim, do jakiego koloru pojemnika Wasze opakowanie konsument powinien wrzucić.

Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wątpliwości konsumentów przy pojemnikach do segregacji odpadów oraz pozytywnie wpłynie na ilość i jakość zbieranych odpadów. Patrząc praktycznie na takie oznakowanie - może to być np. wymagany prawem symbol surowca we właściwym kolorze, plamka koloru lub w przypadku monochromatycznych nadruków informacja z nazwą koloru („Wrzuć do żółtego pojemnika”).
Byłaby to skuteczna i trwała akcja informacyjna, stosunkowo mało kosztowna a o najszerszym zasięgu i o gwarantowanym dotarciu do adresata. Miałaby ona także wielką dodaną wartość i siłę – społecznego zaangażowania i autentycznej odpowiedzialności, bo byłaby działaniem przez Was podjętym dobrowolnie – nie macie wszak takiego obowiązku formalnego. Liczymy, że przekonacie się do tego pomysłu!

Zachęcamy do wspólnego uproszczenia segregacji odpadów. Zapraszamy do współpracy!

 

Podpisz z nami te listy - klinkij tutaj i podpisz petycję! I roześlij ją także do innych.