facebook

 

 

 

"#SKUTECZNIEPOSPRZATANE"
- razem dla Parków Narodowych

 

Fundacja Nasza Ziemia i Tefal (producent nie tylko żelazek i patelni, ale także odkurzaczy o aż 10-letniej gwarancji!) w ramach Akcji Sprzątanie świata - Polska 2019 będą pomagać Parkom Narodowym w sprzątaniu terenów i otulin parków.

To projekt #SKUTECZNIEPOSPRZATANE - w tym roku, zaczynając, posprzątamy w jednym parku - a Was zapraszamy, abyście wskazali w którym z tych czterech pomoc mamy zacząć w pierwszej kolejności: Gorczańskim, Kampinoskim, Roztoczańskim czy Wigierskim?

Swoje głosy oddajcie na stronie głosowania: www.skutecznieposprzatane.pl

Głosowanie trwa od 15 lipca do 15 września. Każdy głos jest ważny i potrzebny! - a jeśli będzie ich wiele, to może przyczynią się do "sprzątania" nie tylko w jednym Parku? ;)

 

Zachęcamy Was do pomocy we wszystkich Parkach Narodowych. Aby to była właściwa pomoc dla Parków, zanim zaczniecie planować swoje działania, skontaktujcie się z zarządem wybranego parku i zorientujcie się, czego w tym parku naprawdę potrzeba - bo może akurat teraz nie będzie tam taka pomoc potrzebna? Lub będzie potrzebna praca, która jest dla Was nieodpowiednia? Nieraz wystarczy przeczytać informacje na stronie www wybranego Praku, warto także jednak zadzwonić do odpowiedniej komórki organizacyjnej Parku.

 I najważniejsze: na co dzień, przy wizytach w Parkach Narodowych - nie śmiećcie na ich terenie, przestrzegajcie  zasad i przepisów - i odwiedzajcie je, bo po to są: abyśmy w bezpieczny dla siebie i przyrody sposób poznawali ją, zachwycili się nią i zachowali dla przyszłych pokoleń - tak ludzi, jak i zwierzat i roślin chronionych w Parkach.

Chcesz pomóc Parkom Narodowym? Z okazji Akcji Sprzątanie świata - Polska zostań ich wolontariuszem! :) Ale pomagać możesz nie tylko w czasie Akcji, pomoc możliwa i potrzebna jest przecież cały czas! :)

1. Ojcowski Park Narodowy Robert Cieślik +12 389 20 05 w. 303 sprzątanie szlaków turystycznych    
2. Park Narodowy Góry Stołowych Krzysztof Spochacz 512642648 (tylko między 7-15.00) sprzątanie na terenie Parku   specjalne ubezpiecznie dla wolontariuszy, materiały promocyjne PNGS, niezbędne do pracy przybory, bezpłatny nocleg w Centrum Szkoleniowo Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych
3. Pieniński Park Narodowy Dorota Zborowska (Dział udostępniania Parku do zwiedzania) +18 262 56 01 wew 28 sprzątanie terenu: brzegów Zbiornika Czortyńskiego wzdłuż brzegu Dunajca - od przewodu w Szczawnicy (szklak niebieski) do Krościenka    
4. Słowiński Park Narodowy Elżbieta Pietkun +59 81 17 204 sprzątanie na terenie Parku    
5. Świętokrzyski Park Narodowy Paulina Kozłowska pkozlowska@swietokrzyskipn.org.pl 1-dniowa akcja we wrześniu, polegająca na likwidacji dzikich wysypisk skierowana do grupy 4-5 osób.    
6. Tatrzański Park Narodowy Dariusz Giś wolontariat@tpn.pl sprzątanie otoczenia szlaków turystycznych, grabienie siana na polanach, usuwanie obcych gatunków roślin z polan, prace przy utrzymaniu infrastruktury turystycznej, Na wolontariat w TPN może zapisać się osoba pełnoletnia. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wolontariacie rodzinnym wraz z /pod opieką rodziców/opiekunów. przyjmą grupy max. 50 osobowe wstępne szkolenie przed zadaniem, materiały szkoleniowe, ulotki, foldery, gadżety itp., opieka pracownika Parku lub wolontariusza TPN, opieka pracownika Parku lub wolontariusza TPN,", bezpłatny wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego i Muzeum Tatrzańskiego do końca roku kalendarzowego,bezpłatny transport komuniacji lokalnej do miejsca wykonywania zadań, darmowy przejazd busem na trasie Zakopane-Kiry w czasie pobytu na wolontariacie, bezpłatne zakwaterowanie w warunkach turystycznych w ośrodku „Storczyk” w Kościelisku – Kirach, u wylotu Doliny Kościeliskiej (pięcioosobowe domki letniskowe z wyposażonym aneksem kuchennym i WC. Prysznic w osobnym budynku), 25 % zniżki na wydawnictwa TPN."