Â
Wakacje też mogą być przyjazne dla środowiska!
Pomagaj Ziemi na co dzień - wypoczywając:
Nieraz wystarczy pamiętać o najprostszych działaniach. Masz swój pomysł, jak być przyjaznym dla środowiska w różnych sytuacjach wakacyjnych? Napisz do nas! Twoje porady też mogą się tutaj znaleźć.
Â
1. Zamiast kupować bilet lotniczy na drugi koniec Å›wiata, spójrzmy na mapÄ™ Polski i wybierzmy coÅ› swojskiego. Jak mówi przysÅ‚owie: „Cudze chwalicie, swojego nie znacie”. Warto pamiÄ™tać, że jednym z najwiÄ™kszych źródeÅ‚ emisji dwutlenku wÄ™gla sÄ… samoloty. Wybierzmy wiÄ™c jakiÅ› bezemisyjny Å›rodek transportu. Może rower?
2. No dobrze, jeżeli pokonanie kilkudziesiÄ™ciu kilometrów rowerem jest dla nas zbyt przerażajÄ…ce, pozostaje pociÄ…g, ewentualnie autobus, w najgorszym wypadku samochód. Tu też możemy być eko. Przede wszystkim „noga z gazu” - spokojna jazda to wiÄ™ksze bezpieczeÅ„stwo i mniejsze zużycie paliwa, a w konsekwencji mniej zanieczyszczeÅ„ w powietrzu i wiÄ™cej pieniÄ™dzy w portfelu. Aby obniżyć zużycie paliwa, trzeba też pamiÄ™tać o dobrze napompowanych koÅ‚ach, pÅ‚ynnej jeździe, zamkniÄ™tych oknach, no i zdjÄ™ciu zbÄ™dnych bagaży z dachu. JeÅ›li Ty i sÄ…siad jedziecie w jednym kierunku, a któryÅ› z Was ma w samochodzie wolne miejsce - pojedźcie razem, jednym samochodem. Wyprodukowanie samochodu to emisja blisko 5 ton CO2, nie mówiÄ…c już o jego wykorzystywaniu - ograniczaj korzystanie z tego Å›rodka transportu.
3. Dobrze, już zdecydowaliÅ›my, że tym razem jedziemy na rowerowÄ… wyprawÄ™, np. do Doliny Baryczy, a nie fruniemy na Malediwy. CaÅ‚a wyprawa zajmie nam 10 dni. Warto zatem zrobić kilka rzeczy, dziÄ™ki którym puste mieszkanie nie bÄ™dzie nadaremnie zużywaÅ‚o energii podczas naszej nieobecnoÅ›ci. Powyłączajmy wszystkie urzÄ…dzania, ale także ich tryby czuwania, tzw. stand-by’e. Uwaga! Nie zapomnijcie, że lodówka też jest na prÄ…d. To wÅ‚aÅ›nie ona zużywa w domu najwiÄ™cej energii spoÅ›ród innych elektrycznych i elektronicznych urzÄ…dzeÅ„! (Przypominamy, że przed pozostawieniem jej odłączonej od prÄ…du należy jÄ… rozmrozić.)
4. Mamy zatem plan, mieszkanie zabezpieczone, bilet kolejowy w dwie strony kupiony, rower nasmarowany. Pora ruszyć w drogę. Przydałyby się jeszcze zakupy - odradzamy robienie zakupów na zapas. Po pierwsze, trzeba to wszystko nosić i wozić, po drugie, jedzenie się szybko psuje. W każdej wioseczce znajduje się jakiś mały sklepik - dajmy mu zarobić.
5. Nastawmy się na robienie codziennych zakupów, oczywiście tylko z torbą wielokrotnego użytku. Nie zerwie się i nie zamieni w śmieć po zużyciu.
6. Wybierajmy rzeczy zdrowe, świeże i ekologiczne, pytajmy o lokalne produkty, np. w Dolinie Baryczy zakochacie się w potrawach z karpia. Zakup lokalnych rarytasów dostarczy rozkoszy naszemu podniebieniu, ale i pomoże tym producentom, którzy produkują zdrową, ekologiczną żywność. Poza tym produkt wyprodukowany lokalnie nie powoduje wielkiej emisji CO2 związanej z transportem, np. z dalekich Chin.
7. Robimy zatem eko-zakupy. Generalnie warto stosować zasadÄ™: „Kupuj mniej opakowaÅ„, bÄ™dziesz miaÅ‚ mniej Å›mieci”. Prosty przykÅ‚ad, zamiast dwóch maÅ‚ych butelek napoju – weź jednÄ… wiÄ™kszÄ…. Proste, nie?
8. Po zakupach dobrze byłoby coś upichcić. Przykrywajmy garnek podczas gotowania, a na kawę czy herbatę gotujmy tylko tyle wody, ile potrzebujemy, ograniczymy emisję dwutlenku węgla o blisko 25 kg rocznie. Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody, ile potrzebują, czyli dziennie średnio o 1 litr wody mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedną trzecią oświetlenia ulicznego w Europie.
9. Wakacje w tym roku zapowiadają się upalnie. A my, przejeżdżając wiele kilometrów marzymy o klimatyzowanym pomieszczeniu w luksusowym hotelu? Trochę umiaru. Lepiej usiądźmy w cieniu, możemy też śmiało wykąpać się w jeziorze.
10. Kąpiąc się w jeziorach, rzekach czy morzu nie używamy mydła i szamponu!
11. Po wyczerpującej wędrówce po górach, zamiast długiej kąpieli, która wcale nie doda energii, weźmy prysznic - zaoszczędzimy nawet do 100 litrów wody!
12. Jeśli się już wymyliśmy po całodziennym pedałowaniu, pora wyprać skarpetki, gatki i podkoszulek. Ostrożnie jednak z detergentami. Używajmy wyłącznie środków biodegradowalnych. Pamiętajmy, jedna kropla detergentu dziennie mniej w każdym polskim biurze i domu to około 2.000 litrów detergentów mniej w naszych ściekach - a w konsekwencji - w naszych rzekach i Bałtyku!
13. Noclegi. Warto poszukać urokliwego gospodarstwa ekologicznego. Dajmy zarobić naszym eko-rolnikom.
14. Czym byłyby wakacje bez wspomnień, a wspomnienia bez zdjęć. Planujemy kupić aparat fotograficzny, który pomoże utrwalić, jak np. lokalny lekarz wyjmuje z Twojego gardła ość karpia. Wybierajmy urządzenia zasilane za pomocą akumulatorków, które po wyczerpaniu można ponownie naładować - ich stosowanie jest tańsze i do tego zmniejsza ilość trujących odpadów (kadm, rtęć)!
15. Zamiast siedzieć przed komputerem, telewizorem, wyjdź na spacer - w ten sposób zadbasz o swój wzrok i wzmocnisz fizyczną tężyznę, a dodatkowo oszczędzisz energię!
16. Zaplanowaliśmy na wakacje wielkie domowe porządki? Nie wiemy co zrobić z niepotrzebnymi książkami, zabawkami czy ubraniami? Oddajmy je osobie, dla której będą one niezastąpione, a Zrobimy dobry uczynek dla drugiego człowieka, przyczyniając się do ochrony zasobów środowiska naturalnego. Nie zapomnijmy pozostałych śmieci posegregować w odpowiednie pojemniki!
17. ZaprosiliÅ›my znajomych na wieczornego, wakacyjnego grilla? Grillujmy, ale nie produkujmy zbÄ™dnych Å›mieci – unikajmy jednorazowych kubków, sztućców, talerzyków!
18. Polska to tysiÄ…ce hektarów stawów, rozlewisk i lasów. No wÅ‚aÅ›nie – lasy to 29 proc. powierzchni Polski, to nasz skarb. Warto, abyÅ›my trochÄ™ wiÄ™cej o nie dbali - szczególnie podczas wakacyjnych wypraw. Czy zdajemy sobie sprawÄ™ z tego, że las jest naszym przyjacielem i sprzymierzeÅ„cem? PochÅ‚ania dwutlenek wÄ™gla, pyÅ‚y i tÅ‚umi haÅ‚as (nawet ten wewnÄ™trzny), jest naturalnym magazynem wilgoci, reguluje lokalny klimat. Nie mówiÄ…c już o dostarczaniu drewna, owoców i roÅ›lin, grzybów i grzybków. Daje nam także tak potrzebny spokój, pozwala siÄ™ odprężyć.
19. Jak każdy z nas może dbać o las? W najprostszy sposób. Wystarczy nie śmiecić i zwracać uwagę innym śmiecącym - śmiecenie jest wykroczeniem i podlega karze grzywny nawet do 5 tys. zł. Musimy być ostrożni w lesie, szczególnie z ogniem, zatem lepiej zrezygnujmy z rozpalania ognisk, naprawdę łatwo jest spowodować pożar. Żadnego też łamania gałęzi, wyrywania roślin, zakopywania śmieci, ani hałasowania.
20. Jedyne, co możemy pozostawić w lesie - a dotyczy to również morskich plaż, łąk, brzegów jezior i wszystkich innych miejsc - to ślady naszych bosych stóp. Oprócz dobrego wrażenia, oczywiście.