zapisz30akcja

Czy wiesz, że część II?

 

Deszczówka

 

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego, rocznie Polacy w gospodarstwach domowych zużywają prawie 13 miliardów litrów wody pitnej dostarczanej do domów wodociągami. Ponad połowa jej zużywana jest na cele sanitarne, sprzątanie i podlewanie roślin. A gdyby tak przynajmniej w części zastąpić ją wodą deszczową? Deszczówka może służyć do podlewania roślin, a odstana i ew. zneutralizowana może być wykorzystana do mycia powierzchni na posesjach, w naszych urządzeniach sanitarnych, np. spłuczkach w toaletach, a nawet do prania. Pozwoliłoby to nam z jednej strony wykorzystać darmowo dostarczany i jak na razie nie wykorzystywany zasób, a z drugiej strony odciążyć wodociągi i nie marnować na cele gospodarcze niezbędnej dla naszego zdrowia i życia wody pitnej. A stawką jest nawet 7 miliardów litrów wody rocznie...

 

 

Zielono-niebieskie wyspy

 

Bardzo istotne dla nie marnowania wody jest jej zatrzymywanie i nie dopuszczanie, aby np. po deszczu szybko spÅ‚ynęła do kanalizacji, ale by trafiÅ‚a do ziemi. Jak to robić? Wystarczy zwiÄ™kszać powierzchnie terenów zielonych lub przynajmniej nie pokrytych zwartÄ… nawierzchniÄ…. Asfalt, beton, pÅ‚yty i pÅ‚ytki karzÄ… nam kierować wodÄ™ do kanałów – bo inaczej nas zaleje – i eksportować jÄ… poza rejon, w którym żyjemy. Skutkiem tego jest wysychajÄ…ca gleba i pogarszajÄ…ce siÄ™ warunki do życia szczególnie roÅ›lin, a te z kolei, zwÅ‚aszcza w miastach, majÄ… kluczowe znaczenie dla wilgotnoÅ›ci i czystoÅ›ci powietrza, którym oddychamy. RoÅ›liny bowiem „zatrzymujÄ…” wodÄ™ tak w glebie, jak i w sobie, parujÄ…c potem powoli i nawilżajÄ…c otoczenie. Czy widzimy już zwiÄ…zek miÄ™dzy trawnikiem, krzewami i drzewami a naszym wÅ‚aÅ›ciwym nawilżeniem i dobrym samopoczuciem? A zwiÄ…zek miÄ™dzy szczelnym zakryciem caÅ‚ej ziemi wokół nas z kurzem, suchoÅ›ciÄ… i alergiami?

 

 

Oszczędzanie wody w urzędach i instytucjach

 

W Polsce jest kilkadziesiÄ…t tysiÄ™cy biurowców, szkół, urzÄ™dów, różnego rodzaju instytucji, z których codziennie korzysta ok. 28 milionów osób. W każdym z nich sÄ… ubikacje, umywalki, spÅ‚uczki, krany... W wielu z takich budynków nie dba siÄ™ o to, aby krany i spÅ‚uczki byÅ‚y szczelne i sprawnie dziaÅ‚aÅ‚y, nie stosuje siÄ™ perlatorów na kranach, nie ma w nich spÅ‚uczek z możliwoÅ›ciÄ… użycia mniejszej iloÅ›ci wody czyli z tzw. „dwutaktem”. Nie zwraca siÄ™ też uwagi korzystajÄ…cym z ubikacji i umywalek na konieczność zakrÄ™cania kranów i nie promuje siÄ™ poszanowania wody. Także my sami jakby mniej szanujemy wodÄ™ w takich miejscach – bo to przecież nie nasz dom, nie nasz licznik, nie nasze pieniÄ…dze... A przecież skutkuje to olbrzymim marnotrawstwem wody i pieniÄ™dzy, czÄ™sto podatników. To bardzo ważne i potrzebne – jeÅ›li widzimy, że woda jest marnowana, bez wahania zgÅ‚oÅ›my to administratorom budynku.

 

 

Wykorzystywanie wody deszczowej

 

Średnio rocznie w Polsce spada ok. 600 litrów wody na m2. Warto tę wodę zatrzymywać. Najprostszy sposób, to utrzymywanie powierzchni, w które woda będzie mogła wsiąkać, np. trawniki. A co zrobić z powierzchniami szczelnie zakrytymi, jak wyasfaltowane lub wybrukowane drogi, boiska czy parkingi? Wodę z nich można rozprowadzać na otaczających trawnikach, ale ważne aby konserwować takie systemy do rozprowadzania wody, bo np. zapchane liśćmi wloty nie przyjmą jej i zamiast trafić do ziemi - spłynie ona do kanalizacji i ucieknie z naszej okolicy.

Powierzchnia parkingów, dachów i innych zakrytych szczelnie nawierzchni w Polsce to setki milionów metrów kwadratowych, czyli dziesiątki miliardów litrów wody, która może zostać w ziemi. I dziesiątki milionów złotych zaoszczędzone na nie zużytej na podlewanie wodzie z wodociągów oraz niższych kosztach pracy oczyszczalni ścieków.

 

 

Przydomowe oczyszczalnie Å›cieków – mniejszy eksport wody

 

Poważnym problemem jest eksport wody, czyli pobieranie jej z danego rejonu i wypuszczanie do kanalizacji, aby spÅ‚ywaÅ‚a w inne rejony, zwykle rzekami do mórz. Jak temu przeciwdziaÅ‚ać? Jednym ze sposobów jest stosowanie przydomowych oczyszczani Å›cieków. DziÄ™ki nim można nawet 100% wody wypÅ‚ywajÄ…cej z domu oczyÅ›cić i zwrócić do ziemi. SÄ… dostÄ™pne różne technologie i wydajnoÅ›ci takich instalacji, co umożliwia dostosowanie do iloÅ›ci powstajÄ…cych Å›cieków. W Polsce jest ok. 400.000 oczyszczani przydomowych, zgodnie z planami potrzeba ich jeszcze ok. 1.000.000. Ich zbudowanie pozwoliÅ‚oby na rozwiÄ…zanie problemu i oczyszczania Å›cieków komunalnych – m.in. znacznie zmniejszyÅ‚oby zanieczyszczenie gleby i wód Å›ciekami wylewanymi na dziko, i przywróciÅ‚oby do lokalnego obiegu ok. 100 miliardów litrów wody!

 

 

Deszczówka do podlewania i jako źródło wody gospodarczej

 

Bardzo interesujÄ…cym rozwiÄ…zaniem jest wykorzystywanie wody deszczowej przez firmy, zwÅ‚aszcza te majÄ…ce do dyspozycji duże powierzchnie np. dachów czy parkingów – jak w centrach logistycznych, magazynowych, fabrykach czy rozlegÅ‚ych centrach biurowych. Pozyskiwana deszczówka, po odstaniu i ew. uzdatnieniu wykorzystywana jest jako woda gospodarcza na przykÅ‚ad do toalet, do mycia lub nawilżania powierzchni czy do podlewania terenów zielonych. Co wiÄ™cej, dziÄ™ki racjonalnie zaprojektowanym obiegom wody szarej, może być ona wykorzystywana wiÄ™cej niż raz. To olbrzymia oszczÄ™dność wody pitnej z wodociÄ…gów, duże oszczÄ™dnoÅ›ci w rachunkach za wodÄ™ i wyraz odpowiedzialnoÅ›ci za stan Å›rodowiska w swoim najbliższym otoczeniu.

 

 

Lepsze wykorzystywanie wody z wodociągów - woda szara

 

Woda, która już jest w użyciu może być wykorzystywana wiÄ™cej niż raz. Ciekawym rozwiÄ…zaniem sÄ… systemy tzw. „wody szarej”, o czym już wspominaliÅ›my w naszym cyklu. Teraz kolejny dobry i wart stosowania przykÅ‚ad: w instytucjach, centrach biurowych, dworcach, lotniskach, podczas imprez masowych – tam, gdzie jest dużo ludzi korzystajÄ…cych z umywalek – dobrym sposobem jest wykorzystywanie wody z umywalek do zasilania spÅ‚uczek w toaletach. To dobry przykÅ‚ad wielkoskalowego zastosowania tzw. „wody szarej”, co da wielkie oszczÄ™dnoÅ›ci w zużyciu wody pitnej i kosztach jej zużycia. A gdyby tak jeszcze choćby częściowo wodÄ™ z wodociÄ…gów zastÄ…pić deszczówkÄ…, korzyÅ›ci byÅ‚yby jeszcze wiÄ™ksze.

 

 

Zmiany technologii w firmach – na bardziej wodooszczÄ™dne i bezwodne

 

Zgodnie z danymi GUS, roczny pobór wody na potrzeby produkcji przemysÅ‚owej i rolniczej stanowi blisko 75% caÅ‚ego poboru wody w Polsce. Daje to ok. 9 mld m3 wody. Nietrudno policzyć, że zmniejszenie zużycia wody choćby o 1% daÅ‚oby olbrzymie jej oszczÄ™dnoÅ›ci – rzÄ™du 90 miliardów litrów rocznie. Warto wiÄ™c o to siÄ™ postarać. Jest wiele dobrych praktyk stosowanych przez odpowiedzialny Å›rodowisko biznes: zmiana technologii, wymiana urzÄ…dzeÅ„, usprawnianie sposobu zarzÄ…dzania procesami produkcji, zmiany receptur itp. To co jednak najbardziej istotne, to wpisanie przez firmy konkretnych celów zmniejszenia zużycia wody do swoich biznesowych strategii. WażnÄ… rolÄ™ w tym odgrywajÄ… także konsumenci i ich wybory wodooszczÄ™dnych produktów, urzÄ…dzeÅ„ i usÅ‚ug, bo przecież najsilniejszym sygnaÅ‚em dla biznesu jest wÅ‚aÅ›nie zainteresowanie klientów konkretnymi rozwiÄ…zaniami.

 

 

Ecodesign - tu się zaczyna oszczędzanie wody

 

W życiu codziennym korzystamy z wielu urzÄ…dzeÅ„, technologii, usÅ‚ug i wszystkie one albo sprzyjajÄ… oszczÄ™dzaniu wody - albo nie. Zatem momentem, który w każdej cywilizacji ma wielkie znaczenie dla oszczÄ™dnoÅ›ci wody, jest projektowanie. Poszanowanie zasobów naturalnych, w tym wody, staÅ‚o siÄ™ podstawÄ… filozofii projektowania nazywanej „ecodesign”. To projektowanie towarów i usÅ‚ug z uwzglÄ™dnieniem ich wpÅ‚ywu na Å›rodowisko i celowe zmniejszanie ich wpÅ‚ywu na Å›rodowisko w caÅ‚ym cyklu życia. Efektywność takiego projektowania mierzy siÄ™ różnymi wskaźnikami, m.in. tzw. „water footprint”, „Å›ladem wodnym”, czyli iloÅ›ciÄ… wody potrzebnÄ… do produkcji i eksploatacji danych rozwiÄ…zaÅ„. „Ecodesign” jest najlepszÄ… drogÄ… do innowacyjnoÅ›ci i zrównoważonego rozwoju.

 

Wpływ na łańcuch dostaw - nie marnowanie surowców, wybór dostawców

 

Każda produkcja opiera się na dostawach i dostawcach. Co to oznacza dla dobrych praktyk służących oszczędności wody? Przy podejściu odpowiedzialnym, świadomym i zorientowanym na poszanowanie wody to bardzo ważna okoliczność. Dobrze się w niej odnajdują m.in. firmy społecznie odpowiedzialne, które tworząc zasady etyczne współpracy, wymagają od swoich dostawców stosowania technologii i technik produkcji oraz systemów zarządzania służących także poszanowaniu wody, nierzadko z wyznaczaniem konkretnych celów obniżenia zużycia wody w działalności biznesowej. Dzięki temu w Polsce zużycie wody w wielu branżach zauważalnie się zmniejszyło. Wielkie znaczenie ma także edukacja i promowanie sposobów poszanowania wody oraz angażowanie dostawców i odbiorców w działania służące jej oszczędzaniu.


Twórzmy „banki wody” - zamiast do kanalizacji, niech zostanie na lub w ziemi

 

Nie marnowanie i oszczÄ™dność wody ma olbrzymie znaczenie. Ale równie ważne jest tworzenie warunków, aby woda wokół nas mogÅ‚a siÄ™ gromadzić, być przechowywana i używana w razie potrzeby. Dlatego – zapraszamy i zachÄ™camy – twórzmy „banki wody”! Przechwytujmy, gromadźmy i używajmy deszczówkÄ™, rozwijajmy maÅ‚Ä… retencjÄ™, wykorzystujmy „wodÄ™ szarÄ…”, budujmy przydomowe oczyszczalnie, projektujmy technologie i rozwiÄ…zania wodooszczÄ™dne, wpÅ‚ywajmy na nasz Å‚aÅ„cuch dostaw aby byÅ‚ bardziej wodooszczÄ™dny. Niech woda zostanie na lub w ziemi, nie pozwalajmy jej od nas odpÅ‚ynąć! Kropla do kropli gromadźmy ten niezwykle cenny „wodny kapitaÅ‚” – a ta inwestycja bardzo nam siÄ™ opÅ‚aci i przez pokolenia bÄ™dzie procentować dobrej jakoÅ›ci Å›rodowiskiem i warunkami do życia!

 

Zaangażowanie innych - źródłem oszczędności wody

 

Zawsze jest pora na poszanowanie wody i każdy czÅ‚owiek odgrywa w tym procesie ważnÄ… rolÄ™. Szczególnie istotne znaczenie ma tu aktywne podejÅ›cie firm i instytucji. Bo oszczÄ™dność wody to z jednej strony oczywiÅ›cie wodooszczÄ™dne technologie i urzÄ…dzenia, ale z drugiej strony – to ludzie, którzy wÅ‚aÅ›ciwie siÄ™ nimi posÅ‚ugujÄ…. Dlatego ważne jest, aby angażować i wykorzystywać potencjaÅ‚ pracowników firm i urzÄ™dników jako źródÅ‚o pomysłów racjonalizatorskich i siÅ‚y do wdrażania tych rozwiÄ…zaÅ„ – tak w miejscu pracy, jak i w domu. PrzeÅ‚oży siÄ™ to na ulepszanie technologii i optymalizacjÄ™ procedur zwiÄ…zanych z wykonywaniem prac wpÅ‚ywajÄ…cych na zużycie wody. Wzmocni informacjÄ™ i edukacjÄ™ – nie tylko pracowników w miejscu pracy, ale caÅ‚ych lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci. ZwiÄ™kszy to również zaufanie do firm i instytucji, które obok swojego celu biznesowego bÄ™dÄ… umiaÅ‚y zatroszczyć siÄ™ o dobro wspólne, niezbÄ™dne do życia, jakim przecież jest woda.