Zespół Szkół Specjalnych nr 4 z Krakowa Laureatem „Lekcji Nieśmiecenia”
- 02.12.2022
- 5 min
- Ekoedukacja
We wtorek, 29. listopada 2022 roku o godzinie 11:00 wraz z Partnerem projektu firmą Henkel Polska odwiedziliśmy Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie, by pogratulować zwycięzcy II edycji Lekcji Nieśmiecenia, ale też by uroczyście przekazać do użytkowania jedną z 20 stacji do nauki selektywnej zbiórki odpadów, która była nagrodą główną w ogólnopolskim konkursie.
Lekcja Nieśmiecenia
Lekcja Nieśmiecenia to ekologiczny projekt, który zainicjowała nasza Fundacja w roku 2020 wraz z firmą Henkel Polska. W II ostatnich edycjach do wygrania było w sumie 40 stacji do praktycznej nauki selektywnej zbiórki odpadów. Trafiły one do szkół podstawowych w Polsce, które zgłosiły się do udziału w konkursie. W tym roku szkoły podstawowe zmierzyły się z zadaniem konkursowym wymagającym umiejętności przygotowania i zrealizowania projektu edukacyjnego w odpowiedzi na zdiagnozowany ekologiczny problem. Zadanie konkursowe, podzielone było na dwie części: w pierwszej należało przeprowadzić diagnozę w wybranej kategorii: śmieci, których jest najwięcej w szkole, śmieci, które są najbardziej kłopotliwe do segregacji, czyli są złożone różnych materiałów, np. torebka z papieru i tworzywa sztucznego, śmieci, które byłyby proste do zredukowania, czyli np. plastikowe opakowania na wodę, które można zastąpić bidonem wielokrotnego użytku. W drugiej części zadania konkursowego uczestnicy mieli zaproponować pomysły na rozwiązanie zdiagnozowanego problemu i wdrożyć go w swojej szkole. Oprócz nagrody głównej, Nauczyciele klas 4-6 mogli bezpłatnie skorzystać z autorskich materiałów edukacyjnych wspomagających naukę poprawnej segregacji odpadów. Materiały są cały czas do pobrania na stronie projektu: www.lekcjaniesmiecenia.pl.
Stacja do praktycznej nauki selektywnej zbiorki odpadów zamontowana w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie.
Kapsułki po kawie jako pomoce naukowe
Zespół Szkół Specjalnych nr 4 z Krakowa zgłosił do konkursu projekt całoroczny, którego celem jest eliminacja uciążliwych odpadów w postaci kapsułek z kawą do popularnego ekspresu. Śmieci te generowane są w pokoju nauczycielskim. Przedstawiono ciekawe pomysły wykorzystania kapsułek jako pomocy dydaktycznych, a fusy po kawie wykorzystuje się jako nawóz dla roślin. Podczas wtorkowego spotkania uczniowie zespołu zwycięskiego projektu zaprezentowali nam swój projekt oraz „drugie życie” kapsułek z kawą. Cóż to były za emocje! Wraz z zespołem firmy Henkel Polska wzięliśmy nawet udział w atrakcyjnych grach i zabawach edukacyjnych z użyciem kapsułek po kawie. Młodzież przygotowała także autorską wersję przedstawienia o Czerwonym Kapturku i śmiecącym Wilku, zakończone wezwaniem do nieśmiecenia w naturze i recyklingu domowych odpadów. Spotkanie z Laureatem II edycji „Lekcji Nieśmiecenia” pokazało, jak niewiele trzeba wysiłku, aby zamienić odpad w pomoc dydaktyczną, prezent pod choinkę lub nawóz dla iglaków. Na koniec zrobiliśmy oczywiście pamiątkowe zdjęcie przy stacji do nauki selektywnej zbiórki odpadów, czyli nagrodzie głównej w konkursie, która już spełnia swoje edukacyjne zadania! Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie!
Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie podczas zajęć sensorycznych z użyciem oczyszczonych z kawy kapsli
Gratulujemy i zapraszamy!
Dziękujemy i gratulujemy także pozostałym uczestnikom II edycji „Lekcji Nieśmiecenia” za zaangażowanie i pełne pasji ekologiczne projekty. Cieszy nas bardzo, że dzięki temu projektowi, w wielu szkołach, podobnie jak w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie, podjęto długofalowe działania o charakterze systemowym. To dla nas prawdziwa satysfakcja. Zapraszamy do udziału w III edycji „Lekcji Nieśmiecenia”, której start przewidujemy na kwiecień 2023 roku.
Fundacja Nasza Ziemia od 1994 roku nieprzerwanie realizuje dwa duże ekologiczne programy. Należą do nich: Akcja Sprzątania świata – Polska, która promuje ideę nieśmiecenia, Ekoedukacja, która kształci w zakresie ekologii i ochrony środowiska dzieci, młodzież i dorosłych. To nasze statutowe zadania. Pokazujemy, jak na co dzień warto zadbać o środowisko. Bo zdrowie naszej planety to również nasze zdrowie. Stawiamy na bezpośrednią komunikację, dzięki której trafiamy do serc i umysłów. Inspirujemy do zmiany codziennych nawyków na takie, które są korzystne dla środowiska.
Zobacz też
Stoimy dziś przed ogromnym wyzwaniem związanym ze zmianami klimatu, zanieczyszczeniem planety...
W IV edycji projektu „Lekcja Nieśmiecenia” realizowanego we współpracy z firmą Henkel...
Cztery lata temu, we współpracy z firmą Henkel Polska Fundacja Nasza Ziemia zaproponowała...