Ile śmieci udało się zebrać Polakom w trakcie 29. Akcji Sprzątania świata? [RAPORT]
![Ile śmieci udało się zebrać Polakom w trakcie 29. Akcji Sprzątania świata? [RAPORT]](https://naszaziemia.pl/wp-content/uploads/2023/02/773650ac3c9bc28d13bfe2f7ad35e4ee-1-930x630.jpg)
- 27.02.2023
- 5 min
- Biuro prasowe
Fundacja Nasza Ziemia, która od 1994 roku koordynuje polską edycją Clean Up The World, właśnie zakończyła zbieranie wyników akcji terenowych przeprowadzonych i zaraportowanych w ramach 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska. Ile odpadów udało się zebrać w trakcie Akcji? Ile osób w niej uczestniczyło? I jakie śmieci spotykamy w naturze najczęściej? Na te pytania odpowiada oficjalny raport 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska.
Niechlubny wynik
– Wynik 29. Akcji po raz kolejny potwierdza beztroskie i bezrefleksyjne zachowanie nas, ludzi, w miejscach, w których zwykle odpoczywamy. Uczestnicy tegorocznej edycji zebrali bowiem w sumie ponad 472 tony odpadów. To tyle co łączna waga 54 wielkich autobusów! Wyobraźmy sobie tę górę śmieci zgromadzoną w jednym miejscu! Taki obraz powoduje, że uginają się pode mną kolana, ponieważ to namacalny dowód na to, że w Polsce w XXI wieku nadal mamy poważny problem z odpowiednim zachowaniem się człowieka w naturze– mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Kto w Polsce sprząta?
– Ponad 30-procentowy wzrost uczestników w stosunku do roku ubiegłego ogromnie nas cieszy, chociaż oczywiście wolelibyśmy, aby nie było śmieci w lasach, parkach i na plażach, a tym samym nie trzeba było zapraszać wolontariuszy do sprzątania Polski. Póki co tak się nie dzieje. Widzimy, że Akcja Sprzątanie świata w Polsce nadal jest potrzebna i fakt, że mamy tak licznych i zaangażowanych uczestników, napawa nas dumą i wdzięcznością.– dodaje Grzegorz Mikosza.

Jakie śmieci przeważają?
– Co ciekawe, nurkowie w ramach podwodnego sprzątania w Wielkim Finale 29 Akcji znaleźli, oprócz tych najczęściej spotykanych na lądzie śmieci, również te, które służą do… utrzymywania porządku, czyli kosze na śmieci! Trafiły się też telefony komórkowe i smart watche, które zakładamy przy takich wypadach. Te najpewniej wpadły do wody przypadkiem, jednak jak każde urządzenie elektroniczne stanowią bardzo duże zagrożenie dla podwodnego świata. Tym samym szczególne podziękowania należą się wszystkim zespołom nurków, którzy razem z nami sprzątają polskie akweny– komentuje Wojciech Zgoła, Koordynator Podwodnych Sprzątań.

Za nami 29. Akcja, przed nami jubileusz!

Fundacja Nasza Ziemia od 1994 roku nieprzerwanie realizuje dwa duże ekologiczne programy. Należą do nich: Akcja Sprzątania świata – Polska, która promuje ideę nieśmiecenia, Ekoedukacja, która kształci w zakresie ekologii i ochrony środowiska dzieci, młodzież i dorosłych. To nasze statutowe zadania. Pokazujemy, jak na co dzień warto zadbać o środowisko. Bo zdrowie naszej planety to również nasze zdrowie. Stawiamy na bezpośrednią komunikację, dzięki której trafiamy do serc i umysłów. Inspirujemy do zmiany codziennych nawyków na takie, które są korzystne dla środowiska.
Zobacz też
Jak co roku od ponad trzech dekad, w trzeci weekend września Polacy wyszli, by posprzątać swoje...
W tym roku w trzeci weekend września tradycyjnie wyjdziemy w teren i posprzątamy Polskę...
Plakat 31. edycji Sprzątania świata w Polsce zaprojektował Andrzej Pągowski, znakomity artysta...