30. edycja Akcji Sprzątanie świata-Polska wystartowała pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”!
- 24.04.2023
- 8 min
- Biuro prasowe
22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
Zeszłoroczna, 29. edycja Sprzątania świata zgromadziła ponad 405 tysięcy uczestników, którzy wspólnymi siłami zebrali ponad 472 tony odpadów. O tym, czy w tym roku uda się pobić ubiegłoroczny rekord, dowiemy się po wrześniowym finale, który w tym roku wypada 15-17 września. Jedno jest pewne, inauguracja Akcji, która odbyła się w Mysłowicach, pokazuje, że nadal jest wiele do zrobienia- w kilka godzin zebrano bowiem ponad tonę śmieci!
Sprzątanie łączy ludzi od 30 lat
W 1994 roku inicjatorka tej Akcji w Polsce oraz założycielka Fundacji Nasza Ziemia, Mira Stanisławska-Meysztowicz, była pewna, że przez kilka następnych lat, wspólnie z wolontariuszami, posprzątamy naturę ze śmieci i… będzie czysto! Niestety, choć wiele zmieniło się od pierwszego zebranego worka śmieci 30 lat temu, nadal wiele pozostaje do zrobienia. Dlatego w roku jubileuszowym, po raz kolejny wyjdziemy sprzątać Polskę, głośniej i dobitniej wygłaszając nasz manifest nieśmiecenia w naturze. Tym razem będziemy sprzątać pod sztandarami hasła „Sprzątanie świata łączy ludzi!”. Chcemy tym hasłem podziękować ponad 20 milionom Polaków, którzy od 30 lat razem z nami sprzątają swoje kawałki Ziemi.– Beata Butwicka, Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia.
Artystyczna puenta Andrzeja Pągowskiego
Sygnał do startu
Do tradycyjnego finału Akcji, który odbędzie się w trzeci weekend września, zostało jeszcze dużo czasu, ale to właśnie Międzynarodowy Dzień Ziemi jest symbolicznym początkiem obchodów tegorocznej 30. edycji Akcji Sprzątanie świata. Tym razem sygnał do startu Fundacja Nasza Ziemia nadała z Mysłowic, gdzie na zaproszenie władz miasta oraz Szkoły nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego, odbyło się symboliczne sprzątanie miasta i okolic. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miasta, włącznie z Prezydentem Dariuszem Wójtowiczem, uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy. Wspólnie zebraliśmy 1171 kilogramów śmieci!
Niestety, jak wynika ze statystyk, produkujemy coraz więcej odpadów. Wiele z tych śmieci ląduje, zamiast w odpowiednich pojemnikach, w naturze. Rekord zeszłorocznej Akcji potwierdził beztroskie i bezrefleksyjne zachowania nas ludzi. Uczestnicy zebrali bowiem ponad 472 tony odpadów, a wynik pierwszej w tym roku akcji w Mysłowicach tylko to niestety potwierdza. Dlatego, zgodnie z hasłem tegorocznej jubileuszowej Akcji, połączmy siły, by manifest nieśmiecenia w naturze wybrzmiał w tym roku naprawdę głośno i poniósł się jak najdalej, bo w Akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to, by w końcu przestać śmiecić.
– Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata w Polsce.
Jak dołączyć?
O 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska
Fundacja Nasza Ziemia od 1994 roku nieprzerwanie realizuje dwa duże ekologiczne programy. Należą do nich: Akcja Sprzątania świata – Polska, która promuje ideę nieśmiecenia, Ekoedukacja, która kształci w zakresie ekologii i ochrony środowiska dzieci, młodzież i dorosłych. To nasze statutowe zadania. Pokazujemy, jak na co dzień warto zadbać o środowisko. Bo zdrowie naszej planety to również nasze zdrowie. Stawiamy na bezpośrednią komunikację, dzięki której trafiamy do serc i umysłów. Inspirujemy do zmiany codziennych nawyków na takie, które są korzystne dla środowiska.
Zobacz też
W tym roku w trzeci weekend września tradycyjnie wyjdziemy w teren i posprzątamy Polskę...
Plakat 31. edycji Sprzątania świata w Polsce zaprojektował Andrzej Pągowski, znakomity artysta...
W Międzynarodowy Dzień Ziemi, Fundacja „Nasza Ziemia” wystartowała swój sztandarowy...