Wspólne sprzątanie terenów Warty

- 13.09.2023
- 5 min
- Biuro prasowe
Podczas dwudniowego sprzątania wolontariusze zebrali ponad tonę śmieci! Wydarzenie z udziałem setek wolontariuszy, szkół, grup sąsiedzkich i hobbystycznych stanowiło prestart ogólnopolskiej 30. akcji Sprzątanie świata – Polska.
Akcja “Warta warta posprzątania” rzuca światło na rosnący problem, jakim jest śmiecenie w miejscach rekreacyjnych i wypoczynkowych. Pomimo regularnego sprzątania tych terenów przez służby, licznych akcji edukacyjnych i społecznych, takich jak Sprzątanie świata – Polska, problem śmiecenia nie znika.
– Tereny nad Wartą są regularnie sprzątane, w sezonie nawet codziennie – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Przy Wartostradzie stoi prawie 150 zwykłych koszy na śmieci, oraz kilkanaście betonowych – na popioły z grilla. Jest tu też 135 dużych pojemników na segregowane odpady. Mimo to i tak zdarza się, że śmieci lądują na trawie. Takie akcje jak dzisiejsza wyraźnie pokazują, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za porządek w Poznaniu.

Od lewej: Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, Beata Butwicka, Prezes Fundacji Nasza Ziemia, Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Sprzątanie świata – Polska. Fot. UMP
Łączymy siły w słusznej sprawie


Prezydent Jaśkowiak sprząta śmieci z Wartostrady podczas akcji „Warta warta posprzątania”, for. UMP
– Zebraliśmy ponad tonę odpadów, z czego większość to „śmieci weekendowe”. Do tego wyniku należy jeszcze dodać odpady zebrane przez służby porządkowe, które na co dzień dbają o to, by utrzymać te miejsca w czystości. Niestety, to pokazuje, że postawa części osób, które korzystają z pięknego brzegu Warty, pozostawia wiele do życzenia, a skala tego problemu jest naprawdę poważna – mówi Grzegorz Mikosza, główny koordynator akcji Sprzątanie świata – Polska. – Na całe szczęście, z pomocą wolontariuszy porzucone w naturze odpady znalazły w końcu swoją drogę do odpowiedniego kosza. Chcemy podziękować każdemu uczestnikowi za obecność, zaangażowanie i za to, że po raz kolejny, zgodnie z hasłem tegorocznej akcji, „połączyło nas Sprzątanie świata”. Specjalne podziękowania kierujemy też do Urzędu Miasta Poznania, który kolejny rok całym sercem angażuje się w akcję, a także partnerowi, firmie Lidl Polska, bez którego organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa – dodaje.
Sprzątanie świata – Polska

Fundacja Nasza Ziemia od 1994 roku nieprzerwanie realizuje dwa duże ekologiczne programy. Należą do nich: Akcja Sprzątania świata – Polska, która promuje ideę nieśmiecenia, Ekoedukacja, która kształci w zakresie ekologii i ochrony środowiska dzieci, młodzież i dorosłych. To nasze statutowe zadania. Pokazujemy, jak na co dzień warto zadbać o środowisko. Bo zdrowie naszej planety to również nasze zdrowie. Stawiamy na bezpośrednią komunikację, dzięki której trafiamy do serc i umysłów. Inspirujemy do zmiany codziennych nawyków na takie, które są korzystne dla środowiska.
Zobacz też
Jak co roku od ponad trzech dekad, w trzeci weekend września Polacy wyszli, by posprzątać swoje...
W tym roku w trzeci weekend września tradycyjnie wyjdziemy w teren i posprzątamy Polskę...
Plakat 31. edycji Sprzątania świata w Polsce zaprojektował Andrzej Pągowski, znakomity artysta...