Znamy wyniki 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska!
- 29.11.2023
- 5 min
- Biuro prasowe
Sprzątanie świata – Polska to największa i najstarsza akcja ekologiczna w Polsce, odbywająca się nieprzerwanie od 30 lat. W tym roku w Akcji udział wzięło ponad pół miliona osób. Tegoroczne efekty – 490 ton zebranych śmieci – pokazują, że niestety nadal mamy problem ze śmieceniem w naturze, ale jednocześnie rośnie grono osób angażujących się w działania na rzecz czystej planety.
W jubileuszowej 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska udział wzięło 542 753 uczestników z całego kraju. To aż 34 procent więcej, niż przed rokiem, co oznacza, że Polki i Polacy chcą włączać się w manifest przeciwko śmieceniu w naturze. To także znak, że Akcja Sprzątanie świata – Polska, zainicjowana w Polsce i koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia, cieszy się niesłabnącym zaufaniem. Do Akcji każdego roku tłumnie dołączają szkoły, przedszkola, ale również samorządy, wolontariaty pracownicze, grupy hobbystyczne, sportowe, sąsiedzkie, harcerze, nurkowie, koła gospodyń wiejskich, a nawet… zakłady karne.
Uczestnicy Akcji wspólnymi siłami, ze wsparciem koordynatorów i służb miejskich, zebrali ponad 488 943 kilogramy śmieci! Co martwi najbardziej, wśród zebranych odpadów nadal przeważały tzw. śmieci weekendowe, które z powodzeniem i bez dużego wysiłku mogłyby trafić do najbliższego kosza, takie jak: butelki czy opakowania po żywności. Dużą grupę stanowiły również gabaryty, opony, części samochodowe, czy pozostałości po remontach.
W tym roku Fundacja Nasza Ziemia szczególną uwagę chciała zwrócić na skalę problemu związanego z kapslami i niedopałkami oraz wynikające z niego zagrożenia dla środowiska. Wiele grup uczestniczących w Akcji Sprzątanie świata – Polska podjęło się tego nie lada wyzwania w czasie działań terenowych, dzięki czemu łącznie zebrano 635 tys. niedopałków i 167 tys. kapsli! Są to odpady, które z racji rozmiarów trudno posprzątać, a które bardzo szkodzą środowisku, są prawdziwymi bombami ekologicznymi trującymi wodę i glebę. Uczestnicy Akcji znajdowali je głównie w parkach, pod ławkami, czy zakopane w piasku na plaży.
Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia Akcja Sprzątanie świata – Polska od 30 lat cieszy się zaufaniem Polek i Polaków. Wszystkim, którzy włączyli się do tegorocznej lub tych minionych edycji, by wspólnie z nami przyczyniać się do zdrowszej i czystszej planety, ogromnie DZIĘKUJEMY! – mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska z Fundacji Nasza Ziemia.
Ambasada Australii, Prezydent m. st. Warszawy
ESKA, ESKA ROCK, Glamour, Głos Nauczycielski, Librus, National Geographic, Onet, Perfect Diver, Polskie Radio Dzieciom, Rzeczpospolita
Miasto Poznań, Zarząd Zieleni m. st. Warszawy, Dzielnica Wisła, Wągrowiec, PIGO, PIORIO, Woliński Park Narodowy, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich
Jetline, Newspoint, Prowly, Sare, Social Lama
Lidl Polska, Fundacja Leroy Merlin, Henkel, Hyundai, Kappahl, Sephora, T-Mobile, Okinet
Fundacja Nasza Ziemia od 1994 roku nieprzerwanie realizuje dwa duże ekologiczne programy. Należą do nich: Akcja Sprzątania świata – Polska, która promuje ideę nieśmiecenia, Ekoedukacja, która kształci w zakresie ekologii i ochrony środowiska dzieci, młodzież i dorosłych. To nasze statutowe zadania. Pokazujemy, jak na co dzień warto zadbać o środowisko. Bo zdrowie naszej planety to również nasze zdrowie. Stawiamy na bezpośrednią komunikację, dzięki której trafiamy do serc i umysłów. Inspirujemy do zmiany codziennych nawyków na takie, które są korzystne dla środowiska.
Zobacz też
W tym roku w trzeci weekend września tradycyjnie wyjdziemy w teren i posprzątamy Polskę...
Plakat 31. edycji Sprzątania świata w Polsce zaprojektował Andrzej Pągowski, znakomity artysta...
W Międzynarodowy Dzień Ziemi, Fundacja „Nasza Ziemia” wystartowała swój sztandarowy...