Wolontariat Pracowniczy pod sztandarami Akcji Sprzątanie świata – Polska

Wolontariat Pracowniczy pod sztandarami Akcji Sprzątanie świata – Polska

Coraz częściej firmy i ich pracownicy poszukują wartościowych projektów społecznych, dających możliwości ofiarowania przez zainteresowane osoby własnych umiejętności, wiedzy czy po prostu czasu i zaangażowania. Zapraszamy do udziału w programie wolontariatu pracowniczego Fundacji Nasza Ziemia „Droga do Sprzątania świata”. Dołączcie do wspólnych działań na rzecz Matki Ziemi. Naprawdę warto!

Wolontariat pracowniczy Akcji Sprzątanie świata

Każdego roku program wolontariatu pracowniczego odbywa się w ramach polskiej edycji Clean up The World. Pracownicy wolontariusze mają więc możliwość dołączyć do grona ponad 23 milionów uczestników, którzy wzięli udział w tej Akcji w Polsce, ale też do ponad 40 milionów wolontariuszy na całym świecie, rokrocznie podejmujących wysiłek posprzątania swoich kawałków Ziemi. W roku 2024 Fundacja Nasza Ziemia będzie koordynować 31. już Akcją, której hasło przewodnie brzmi: „NA STRAŻY CZYSTEJ ZIEMI”. Zapraszamy więc zespoły firmowe do uwolnienia natury z zalegających w naturze śmieci i wspólnego wygłoszenia manifestu nieśmiecenia!

Dlaczego warto wziąć udział?

Po pierwsze, praktyczny aspekt ekologiczny

Udział w wolontariacie pracowniczym realizowanym w ramach Akcji Sprzątanie świata – Polska to efekt tu i teraz. Pod koniec dnia, po zakończonym sprzątaniu Wasz zespół zobaczy rezultat podjętego wysiłku, w postaci posprzątanych śmieci które jeszcze chwilę temu ciążyły naturze. Zatem satysfakcja z dobrze wykonanej pracy gwarantowana!

Po drugie, edukacja ekologiczna

Na dłużej pozostaną z Wami również wartości tej międzynarodowej idei Clean up the World oraz wiedza jaką w ramach każdego spotkania staramy się w atrakcyjny sposób przekazywać. Podczas wydarzenia nasi koordynatorzy dbają bowiem o to, aby opowiedzieć jak dużym problemem jest śmiecenie w naturze i jak każdy z nas, na co dzień może podjąć walkę o planetę wolną od śmieci. Jesteśmy bowiem pewni, że najlepszymi Ambasadorami Nieśmiecenia stają się uczestnicy Akcji!

Po trzecie, relacje w zespole eko wolontariatu

W naszym programie wolontariatu pracowniczego łączymy działania na rzecz środowiska naturalnego z integracją i budowaniem relacji w zespole. Praca terenowa to idealne miejsce do rozwijania umiejętności interpersonalnych potrzebnych do realizacji wyznaczonego celu, w tym wypadku ekologicznego. W czasie akcji wyznaczamy liderów, dzielimy się rolami, ustalamy plan działania i raportujemy. Bywa, że potrzeba jest obudzić zielonego ducha walki, wtedy planujemy w scenariuszu wydarzeń dodatkowe rywalizacje i konkursy. Tak samo skutecznie integrujemy i motywujemy zespoły polskie, anglojęzyczne jak i mieszane.

Po czwarte, RAZEM możemy naprawdę dużo! 

Dołączając do naszego programu wolontariatu pracowniczego stajecie się częścią najstarszej oraz największej inicjatywy ekologicznej w Polsce oraz dołączacie do międzynarodowego grona wolontariuszy Clean up The World. Wielu z Was pamięta Akcję ze szkolnych lat, gdzie razem z klasą sprzątało się tereny zielone w okolicach szkoły. Ale przecież udział w Sprzątaniu świata nie musi kończyć się na etapie szkoły podstawowej, prawda? Dołączając dzisiaj do programu jako dorośli ludzie, specjaliści i pracownicy wielu potrzebnych światu i znamienitych firm, możecie nie tylko dołożyć swoją cegiełkę do spektakularnych wyników Akcji, ale również zrobić coś dobrego dla siebie, innych i naszej planety. Wasz efekt znajdzie swoje miejsce w jedynym takim Raporcie, który Fundacja Nasza Ziemia wydaje nieprzerwanie od 1994 roku.

 

Formy wolontariatu „Droga do Sprzątania świata” 

  • Webinar to dwuczęściowy projekt edukacyjny poświęcony w całości Akcji Sprzątanie świata. Podzielony jest na dwa spotkania, pierwsze z nich o charakterze motywacyjnym i zachęcającym uczestników do udziału w Akcji, a drugie poświęcone jest sprawom techniczno – organizacyjnym dla liderów, gotowych do samodzielnej realizacji sprzątania terenowego. Nasz webinar kierujemy do organizacji, które chcą poznać bliżej Akcję Sprzątania świata oraz do uczestników akcji zdalnych, którzy potrzebują motywacyjno-informacyjnego spotkania i szkolenia dla liderów.
  • W akcji zdalnej zespół Fundacji pomaga sztabom wolontariatu pracowniczego w kwestiach organizacyjnych, natomiast przeprowadzenie sprzątania należy do zadań powołanego sztabu pod przewodnictwem wybranego lidera. Formuła akcji zdalnych kierowana jest do organizacji, chcących wziąć udział w akcji które mają kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt oddziałów w Polsce i potrzebują wsparcia organizacyjnego koordynatora Fundacji oraz dla zorganizowanych grup wolontariuszy, które chcą przeprowadzić akcję we własnym zakresie i potrzebują jedynie wsparcia formalnego i organizacyjnego.
  • Akcja terenowa to wydarzenie, które zespół Fundacji Nasza Ziemia organizuje dla zespołu wolontariatu pracowniczego od A do Z. Waszym zadaniem będzie jedynie zebrać grupę chętnych do działania pracowników we wcześniej ustalonym miejscu i czasie. Możecie zaprosić także Wasze rodziny i bliskich. Bądźcie pewni, długo nie zapomnicie tego wspólnego działania na rzecz natury! Będziecie bowiem nie tylko pod opieką naszych najlepszych koordynatorów, którzy zadbają zarówno o atrakcyjny i sprawny przebieg wydarzenia, ale dołożą do tego ekologiczną wiedzę w pigułce, niezbędną, aby mądrze ograniczać nasze domowe odpady. W Mobilnej Kwaterze Głównej Akcji Sprzątanie świata będą na Was czekać: sprzęt do sprzątania (worki i rękawice), a nad bezpieczeństwem czuwać będzie zespół ratowników. Dodatkowo możemy zorganizować dla Was ekologiczne warsztaty, czy zadbać o ekologiczny poczęstunek po sprzątaniu. Nasze akcje terenowe kierujemy do organizacji, które chcą wziąć udział w modelowym wydarzeniu organizowanym przez zespól Fundacji Nasza Ziemia w formule Kwatery Głównej Akcji Sprzątanie świata – Polska oraz do firm, które chcą połączyć akcję sprzątania z integracją pracowników.

Elementy wydarzenia terenowego: 

Stańcie z nami na STRAŻY CZYSTEJ ZIEMI dołączając do programu wolontariatu pracowniczego Fundacji Nasza Ziemia.

Skontaktuj się z biurem Fundacji Nasza Ziemia by porozmawiać o Waszej „Drodze do Sprzątania świata”:

Zobacz też

2024-06-17

Plakat 31. edycji Sprzątania świata w Polsce zaprojektował Andrzej Pągowski, znakomity artysta...

2024-06-10

Wyniki zbiorcze BNP Paribas SA Oddział w Polsce w trzech akcjach sprzątania świata – 1 643...

2024-06-04

Pracownicy StepStone zasili szeregi Strażników i Strażniczek Czystej Ziemi! 🌍   W...