Wolontariusze Leroy Merlin dla czystej Ziemi

- 05.08.2024
- 5 min
- Sprzątanie świata
W kwietniu tego roku, kiedy to Fundacja Nasza Ziemia ogłaszała kolejną edycję Akcji Sprzątanie świata – Polska wystartowała również trzecia edycja kampanii pt. „Zostań Bohaterem naszej Ziemi”, realizowana od 2020 roku we współpracy z Fundacją Leroy Merlin. Od kwietnia do lipca pracownicy wolontariusze Leroy Merlin powołali 83 sztaby w całej Polsce, by razem z rodzinami i społecznością lokalną posprzątać z natury 20,5 tony śmieci! W sumie, na tegoroczne efekty dla Ziemi pracowało 1500 bohaterów sygnowanych marką Leroy Merlin. To nie tylko największa akcja wolontariatu pracowniczego realizowana pod sztandarem Akcji Sprzątanie świata – Polska, ale również modelowy przykład integracji pracowników wokół idei nieśmiecenia w naturze. Jest się więc czym chwalić i za co dziękować!
“Nasi Wolontariusze – pracownicy Leroy Merlin z roku na rok czekają niecierpliwie na kolejną akcję Sprzątania Świata, do której w 2020 roku zaprosiła nas Prezeska Fundacji Nasza Ziemia Beata Butwicka. Wpisaliśmy ją już na stałe do naszego kalendarza działań CSR-owych i nie wyobrażamy sobie, by mogło nas w niej zabraknąć w kolejnych latach. Oprócz jej głównej wartości w postaci uwolnienia środowiska z tysięcy kilogramów śmieci, akcja pokazuje moc integracji naszych pracowników wokół wspólnej sprawy oraz daje nam wiele satysfakcji – mówi Agnieszka Bolek Prezeska zarządu Fundacji Leroy Merlin i główna liderka tej akcji na poziomie firmy Leroy Merlin.
Liczy się nie tylko ilość śmieci
Od początku, w kampanii wolontariatu pracowniczego, która została zatytułowana „Zostań Bohaterem naszej Ziemi”, działania Partnerów: Fundacji Nasza Ziemia i Leroy Merlin są precyzyjnie określone. Zaczynamy od webinaru dla Liderów, w którym Fundacja Nasza Ziemia omawia kwestie bezpiecznego i poprawnego zorganizowania akcji terenowej, sięgamy do historii Akcji, omawiamy jej istotę, czyli promocję idei nieśmiecenia w naturze, powracamy pamięcią do minionych edycji, efektów (nie tylko ilości zebranych śmieci), przypominamy nagrodzone akcje i zwycięskich liderów. Ogłaszamy też kolejny konkurs na najlepszą akcję terenową, gdzie nagrodą jest grant finansowy ufundowany przez Fundację Leroy Merlin z przeznaczeniem na wybrany cel ekologiczny. Następnie formują się sztaby. Kiedy przychodzi tabela z listą sztabów i kontaktem do liderów – z radością widzimy jak z roku na rok rośnie liczba Liderów Generałów, czyli tych którzy samodzielnie zorganizują i przeprowadzą akcję na swoim terenie, w stosunku do Liderów Kadetów, czyli tych, którzy będą potrzebowali naszego wsparcia. W tym roku ponad połową sztabów (49 na 83) dowodziła grupa Liderów Generałów! To przełożyło się nie tylko na wspaniały wynik zebranych z natury śmieci, ale na wartość edukacyjną poszczególnych akcji, w które zostali zaangażowani oprócz pracowników, mieszkańcy, rodziny, dzieci i młodzież szkolna, a nawet przedstawiciele władz samorządowych.
„Śmiało możemy powiedzieć, że hasło tegorocznej 31. Akcji Sprzątanie świata, które brzmi „Na Straży Czystej Ziemi” zostało w pełni zaadaptowane przez wolontariuszy, Liderów Leroy Merlin. Niemal wszyscy postawili na walory edukacyjne związane z troską o środowisko formując całe nowe zastępy Strażników Czystej Ziemi, wręczając uczestnikom dyplomy opatrzone hasłem, czy puchary wykonane z zebranych odpadów. Imponująca w tym roku była liczba warsztatów ekologicznych, pogadanek i quizów. Nic więc dziwnego, że komisja konkursowa miała nie lada dylemat, by wytypować zwycięzców tegorocznej edycji, którymi po burzliwych obradach zostały: LM Świdnica, LM Piła; LM Katowice Baildona, LM Kraków Czyżyny” – mówi Beata Butwicka prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia.
Efekty, które robią wrażenie
Kiedy spoglądamy na zbiorcze wyniki trzech edycji wolontariatu pracowniczego Leroy Merlin to trzeba szczerze powiedzieć, że zarówno liczby jak i całościowy obraz osiągniętych efektów, robią wrażenie:
- 237 akcji terenowych przeprowadzonych w całej Polsce.
- 5 833 uczestników.
- Natura uwolniona z ponad 73,5 ton śmieci!
- Zaangażowana w promocję idei nieśmiecenia społeczność lokalna, w tym szkoły, przedszkola, mieszkańcy danego terenu, władze samorządowe, społeczne rady, lokalni liderzy opinii publicznej.
- Edukacja ekologiczna: teoretyczna i praktyczna stawiająca troskę o nasz wspólny Dom, na pierwszym miejscu.
Nas dodatkowo wzrusza pasja i zaangażowanie wielu Liderów, którzy dopieszczają swoje akcje, dbając nie tylko o ilość pozbieranych śmieci, ale o dodatkowe atrakcje. Przykładami godnymi wymienienia są: wyjątkowe wyposażenie Kwatery Terenowej sztabu LM Wrocław Graniczna, który dodał do worków, rękawic i apteczki… radio przenośne w celu umilenia sprzątającym czasu, czy innowacyjny pomysł na Mobilną Kwaterę Terenową z wykorzystaniem zasobu sklepu, czyli wózka na zakupy, tak jak to uczynił sztab LM Puławy.
Akcje wolontariatu pracowniczego Leroy Merlin to doskonały przykład na to, że ochrona środowiska nie musi być skomplikowana, a sprzątanie śmieci z natury może być pełną radości integracją najbliższego otoczenia i pracowników. Bo jak mówi Inicjatorka Akcji Sprzątanie świata w Polsce, Mira Stanisławska – Meysztowicz: „Ekologia to nic innego jak pokochać swój najbliższy kawałek Ziemi, tak po prostu, na co dzień”. Dziękujemy Wam za tę miłość i szacunek dla Matki Ziemi.
Fundacja Nasza Ziemia od 1994 roku nieprzerwanie realizuje dwa duże ekologiczne programy. Należą do nich: Akcja Sprzątania świata – Polska, która promuje ideę nieśmiecenia, Ekoedukacja, która kształci w zakresie ekologii i ochrony środowiska dzieci, młodzież i dorosłych. To nasze statutowe zadania. Pokazujemy, jak na co dzień warto zadbać o środowisko. Bo zdrowie naszej planety to również nasze zdrowie. Stawiamy na bezpośrednią komunikację, dzięki której trafiamy do serc i umysłów. Inspirujemy do zmiany codziennych nawyków na takie, które są korzystne dla środowiska.
Zobacz też
Nie ulega wątpliwościom, że w dobie powszechnego dostępu do informacji, w tym informacji...
24 stycznia 2025 roku OMODA & JAECOO oficjalnie zostało partnerem logistycznym Fundacji Nasza...
Jak co roku od ponad trzech dekad, w trzeci weekend września Polacy wyszli, by posprzątać swoje...