Bohaterowie Naszej Ziemi po raz czwarty

- 24.03.2025
- 6 min
- Sprzątanie świata
Właśnie wystartowała czwarta edycja programu „Zostań Bohaterem Naszej Ziemi”, do którego Fundacja Nasza Ziemia zaprosiła pracowników sieci Leroy Merlin. Działania te realizowane są w programie wolontariatu pracowniczego, który odbywa się pod sztandarem Akcji Sprzątanie świata – Polska. Do tegorocznego wolontariatu pracowniczego przyłączy się 80 sztabów, czyli wszystkie placówki sieci.
Dobre początki
Kiedy w 2020 roku Fundacja Nasza Ziemia poprosiła Fundację Leroy Merlin o podarowanie rękawic i worków na odpady, aby wesprzeć placówki oświatowe biorące udział w Akcji Sprzątanie świata, nie spodziewała się, że wkrótce współpraca z Fundacją oraz firmą Leroy Merlin nabierze takiego tempa. Jeszcze w tym samym roku zarząd Fundacji Leroy Merlin – wewnętrznej organizacji odpowiedzialnej za działania społeczne w firmie – został zaproszony do wspólnego posprzątania brzegu Wisły w Warszawie. Tak nawiązała się partnerska, a z czasem przyjacielska relacja między organizacjami.
Rok później, w ramach wolontariatu pracowniczego realizowanego przez Fundację Nasza Ziemia, do sprzątania wyruszyły wszystkie sklepy Leroy Merlin, dołączając tym samym do ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie świata, największej i najbardziej rozpoznawalnej inicjatywy dla dobra czystej Ziemi.
Dziś, kiedy współpraca między fundacjami opiera się na solidnym gruncie wspólnych wartości i doświadczeń, wolontariusze Leroy Merlin po raz czwarty udadzą się na ratunek planecie. Fundacja Nasza Ziemia otwarcie przyznaje, że zaangażowanie pracowników Leroy Merlin w akcję sprzątania jest spektakularne, a promowanie przez nich idei nieśmiecenia godne naśladowania.
W ciągu trzech lat w programie wolontariatu wzięło udział ponad 5600 pracowników firmy, którzy w sumie zebrali prawie 74 tony odpadów! To imponujące liczby – podkreśla Grzegorz Mikosza – Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska.
Bohaterowie Naszej Ziemi
Program wolontariatu pracowniczego w ramach Akcji Sprzątanie świata – Polska dla Leroy Merlin doczekał się nawet dedykowanej formuły i nazwy. Wolontariusze sprzątają pobliskie sobie tereny pod hasłem „Zostań Bohaterem Naszej Ziemi”. Sprzątanie to prawdziwie bojowe wyzwanie. Aby urozmaicić uczestnikom mozolne zbieranie odpadów oraz stworzyć warunki dla integracji zespołu, Fundacja Nasza Ziemia przygotowała scenariusz i plan działania oparty o idee współzawodnictwa i zabawy. Lokalne grupy wolontariuszy nazwano sztabami, a ich liderów w zależności od stopnia doświadczenia podzielono na kadetów i generałów.
Koncept bardzo spodobał się zarówno zarządowi Fundacji jak i samym pracownikom firmy. Trafił także do społeczności lokalnych, które staramy się za każdym razem zaangażować w nasze działania” – przekonuje Agnieszka Bolek, prezeska Fundacji Leroy Merlin. Współpraca z Fundacją Nasza Ziemia w ramach Akcji Sprzątanie świata to dla nas nie tylko okazja do dbania o środowisko, ale także budowania silnej społeczności, zarówno wewnątrz firmy, jak i w naszym lokalnym otoczeniu – dodaje.
Liderzy w ramach swojego sztabu koordynują działania i delegują zadania. Do dyspozycji mają zwiadowców, którzy poszukują zaśmieconego terenu, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, zaopatrzenie, a nawet poczet flagowy. Fundacja Nasza Ziemia pokazuje w ten sposób, że sprzątanie świata nie musi być nudne. To przestrzeń dla kreatywności, zdrowej rywalizacji i zielonego ducha walki.
Właśnie w tym duchu sztaby rokrocznie rywalizują o nagrodę przyznawaną przez Fundację Leroy Merlin. Jest nią grant pieniężny, który zwycięzcy mogą przekazać na wybrany cel ekologiczny np. wspierający lokalną placówkę. Samo sprzątanie nie wystarczy, aby sięgnąć po zwycięski laur. Sztaby, oprócz zaraportowania wymiernych efektów sprzątania, muszą wykazać się kreatywnością i przygotować ciekawe działania edukacyjne dla uczestników akcji.
Edukacja to zawsze ważny, jak nie najważniejszy aspekt naszych działań – zaznacza Grzegorz Mikosza. W Akcji nie chodzi bowiem o to, aby posprzątać zaśmiecone tereny za tych, którzy nie dbają o dobro czystej planety. Głosimy manifest nieśmiecenia, w którym uczymy jak kulturalnie zachowywać się na łonie natury.
Jestem dumna, że pracownicy Leroy Merlin tak chętnie dołączyli do tego manifestu i z uśmiechem na ustach niosą go dalej w świat – dodaje Agnieszka Bolek.
Kulturalnie w naturze
W tym roku Fundacja Nasza Ziemia zwraca szczególną uwagę na śmieci, które są efektem nieprzemyślanej rekreacji człowieka w przyrodzie. Zbliżająca się nowa kampania Fundacji ma inspirować do tego, by z naturą obcować kulturalnie. Np. z ulubioną książką, lornetką do obserwacji ptaków czy zestawem do badmintona. A na pewno z myślą, że powstałe w wyniku naszych aktywności śmieci trzeba po sobie posprzątać.
Wierzymy, że dbanie o Ziemię to także utrzymywanie jej w czystości. Chcielibyśmy, aby dla wszystkich była to reguła kulturowego savoir-vivre’u – wyznaje Mikosza.
Od współpracy do przyjaźni
Pracowników Leroy Merlin nie trzeba do tego przekonywać. Dzięki wzorcowemu zaangażowaniu w Akcję całej sieci, firma przekazuje wiedzę wielu osobom w Polsce, zachęca do udziału w aktywnościach na rzecz środowiska i inspiruje do kulturalnych form wypoczynku na łonie natury.
W ubiegłym roku Fundacja Nasza Ziemia zainaugurowała Akcję Sprzątanie świata właśnie we współpracy z wolontariuszami Leroy Merlin. Chciała w ten sposób podkreślić jak ważnym są dla niej partnerem i wyróżnić tych, którzy w prawdziwie spektakularny sposób wcielają w czyn wartości ekologiczne. Czteroletnie partnerstwo między organizacjami zaowocowało nie tylko wymiernymi efektami w postaci posprzątanej Polski, ale dało początek wartościowej relacji. Śmiało można powiedzieć, że Bohaterowie Naszej Ziemi, jakimi całkowicie zasłużenie nazywa się pracowników Leroy Merlin, są także jej Przyjaciółmi. I oby tak dalej.
Fundacja Nasza Ziemia od 1994 roku nieprzerwanie realizuje dwa duże ekologiczne programy. Należą do nich: Akcja Sprzątania świata – Polska, która promuje ideę nieśmiecenia, Ekoedukacja, która kształci w zakresie ekologii i ochrony środowiska dzieci, młodzież i dorosłych. To nasze statutowe zadania. Pokazujemy, jak na co dzień warto zadbać o środowisko. Bo zdrowie naszej planety to również nasze zdrowie. Stawiamy na bezpośrednią komunikację, dzięki której trafiamy do serc i umysłów. Inspirujemy do zmiany codziennych nawyków na takie, które są korzystne dla środowiska.
Zobacz też
Wielki start nad Bałtykiem 12 kwietnia, w Kołobrzegu Fundacja Nasza Ziemia zainaugurowała...
Właśnie wystartowała czwarta edycja programu „Zostań Bohaterem Naszej Ziemi”, do którego...
Nie ulega wątpliwościom, że w dobie powszechnego dostępu do informacji, w tym informacji...