Akcja Sprzątanie świata - Polska

Od 1994 roku koordynujemy jedną z największych akcji ekologicznych w Polsce.

Dołącz do Akcji!


Akcja Sprzątanie świata — Polska.

„By nie śmiecić więcej”

Inicjując pierwsze wrześniowy sprzątanie pod sztandarami Akcji Sprzątanie świata w Polsce postawiliśmy sobie ambitny cel: podjęcie działań przeciwko śmieceniu w naturze. Od samego początku wiedzieliśmy, że aby ta misja mogła zakończyć się sukcesem, nie wystarczy tylko posprzątać Polskę z zalegających w naturze śmieci, ale podjąć działania na rzecz zmian postawy – „by nie śmiecić więcej”. 

Wiemy również, że to zadanie, którego musimy podjąć się RAZEM… z Wami!



Grzegorz Mikosza Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata w Polsce

Sprzątanie świata to dopiero początek!

Za nami trzydzieści edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska. I choć w latach 90. wydawało się to nam niemożliwe, to do tej pory w wydarzeniu wzięło udział ponad 20 milionów uczestników!

Dzisiaj Akcja to zdecydowanie więcej niż tylko dobrze wszystkim znane wrześniowe sprzątania.

To przede wszystkim ciągłe działania edukacyjne, podejmowane przez uczestników w całej Polsce – szkoły i przedszkola, które tłumnie każdego roku biorą udział w Akcji, ale również samorządy, wolontariaty pracownicze, grupy hobbystyczne, sportowe, sąsiedzkie, harcerze, nurkowie, i wiele, wiele innych! To największa lekcja ekologii, której celem jest troska o nasze najbliższe otoczenie i naszą planetę, którą zapewne i Ty Drogi Czytelniku masz na swoim koncie.

Razem po czystą planetę

A efekty? Raporty jakie zespół Fundacji Nasza Ziemia publikuje po zakończeniu każdej edycji Akcji, pokazują jak na dłoni, że śmieci w naturze jest z każdym rokiem coraz mniej. I choć w dalszym ciągu pozostaje nam wiele do zrobienia, RAZEM z kolejnym już pokoleniem Polek i Polaków jesteśmy coraz bliżej celu! W końcu Akcja Sprzątanie świata to Wy!  

W końcu Akcja Sprzątanie świata to Wy!

Przed nami 31. Akcja! Dołącz do nas.

Już za chwilę rozpoczynamy 31. edycję Akcji Sprzątanie świata – Polska. To największa  inicjatywa ekologiczna w naszym kraju. W 2023 r. obchodziliśmy jubileusz, który stanowił dobrą okazję, żeby podsumować efekty dotychczasowych działań.

Od 1994 r. zielone szeregi Sprzątania świata zasiliły ponad 23 miliony uczestników. A z naszych corocznych Raportów wynika, że wspólny wysiłek przynosi zamierzone rezultaty! Ilość śmieci w naturze spada, za to rośnie świadomość ekologiczna.

To dla nas dowód, że każda akcja i każda godzina spędzona na sprzątaniu mają ogromne znaczenie.

Czas zatem na nowe wyzwanie! Już 22 kwietnia 2024 roku, tradycyjnie w Międzynarodowym Dniu Ziemi, rozpoczniemy kolejną, 31. już edycję Akcji Sprzątanie świata – Polska. Dołączcie do nas!

Aktualności Akcji Sprzątanie świata - Polska!

Skontaktuj się, aby uzyskać więcej szczegółów

Chcesz porozmawiać o Akcji Sprzątanie świata? Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

fundacja@naszaziemia.pl +48 500 393 577

Historia Akcji Sprzątanie świata w Polsce


Sprzątanie świata – czy to nie brzmi, jak szalony pomysł? A jednak! Kto by pomyślał, że porządki po drugiej stronie globu staną się zalążkiem akcji, w której udział wezmą miliony Polaków? Zacznijmy jednak od początku i wybierzmy się w podróż w czasie przez dwa kontynenty i jeden ocean.

Clean Up Australia

Akcja Clean up the World zaczęła się w 1989 r. w Australii. Ian Kiernan, żeglarz i biznesmen oraz Kim McKay, konsultantka w firmie sponsorującej wydarzenia turystyczne, postanowili posprzątać wody Zatoki Sydney.

Błyskawicznie, bo w ciągu 4 lat, idea Clean Up Australia rozszerzyła się na cały świat. W 1993 r. patronat nad akcją objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Od tego czas Clean Up the World współpracuje z Programem Środowiskowym Narodów Zjednoczonych (UN Environment), światowym organem ds. ochrony środowiska, który ustala globalną agendę środowiskową.


Clean up The World w Polsce

W 1994 roku idea Clean Up the World pojawiła się w naszym kraju dzięki Mirze Stanisławskiej-Meysztowicz, Polce na stałe mieszkającej w Australii. Powstała nazwa „Sprzątanie świata — Polska” i już we wrześniu odbyła się pierwsza akcja porządkowania natury.

W tamtym czasie była to jedyna taka ogólnopolska i ekologiczna inicjatywa. I wcale nie chodzi w niej o to, by sprzątać. Tylko żeby działać u źródła problemu, czyli nie śmiecić w ogóle i poprawnie segregować odpady.

Wspólnie dla czystej planety

Każdego roku, pod patronatem honorowym Ambasadora Australii, w pierwszym dniu Wielkiego Finału Akcji symbolicznie sprzątamy warszawskie brzegi Wisły. Towarzyszą nam przedstawiciele ambasad innych krajów, żeby podkreślić międzynarodowy charakter wydarzenia.


Edukacja od najmłodszych lat – szacunek dla Ziemi

Najważniejszy w tej akcji jest jej edukacyjny charakter i to, że dociera z przesłaniem do ogromnej liczby Polaków, w tym dzieci i młodzieży szkolnej. Dzięki temu światopogląd młodego pokolenia kształtuje się w duchu poszanowania środowiska.

Sama Akcja opiera się na partnerstwie  i budowaniu poczucia wspólnoty bez względu na miejsce zamieszkania i wiek.

45 498 ton

zebranych śmieci!

23 557 957

to całkowita liczba uczestników 30. edycji Akcji!

33 364

posprzątanych dzikich wysypisk.

Krótkie podsumowanie minionych edycji


Na hasło jubileuszu 30.  Akcji wybraliśmy nieprzypadkowe słowa: „SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI”.

Dane statystyczne pokazują, że w Polsce przez ostatnie 30 lat razem z Fundacją sprzątały ponad 23 miliony uczestników! Do tego wyniku z przyjemnością dopisaliśmy rekordową w XXI wieku frekwencję, czyli ponad pół miliona uczestników 30. jubileuszowej Akcji Sprzątanie świata — Polska!

To był również rok, w którym po raz pierwszy  poprosiliśmy uczestników, by w swoich akcjach wzięli pod uwagę najmniejsze odpady, czyli kapsle i niedopałki papierosów.

Efekt był porażający – wśród 487 293 kilogramów śmieci, od których RAZEM uwolniliśmy naturę, znalazło się ponad 600 tysięcy zebranych niedopałków i 167 tysięcy zebranych kapsli!

Zajrzyjcie do Raportu z 30. Akcji, w którym znajdziecie również pełny opis przebiegu jubileuszu, inspirujące przykłady akcji uczestników oraz szczegółowe dane liczbowe.


Wszystkie śmieci są nasze!

Wybierając myśl przewodnią 29. Akcji, postawiliśmy na uniwersalną prawdę: „Wszystkie śmieci są nasze”.

Tym hasłem zwróciliśmy uwagę uczestników na kwestie odpowiedzialności za odpady: te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez kogoś innego.

Tegoroczny start przypadł na czas wojny za naszą wschodnią granicą, więc inauguracja 29. Akcji odbyła się symbolicznie w kameralnym gronie. Połączyliśmy w niej działania dla Ziemi i znak jedności „RAZEM”.

Wraz z uczniami Szkoły „Materynka” im. Dmytra Pawłyczka i uczniami Szkoły Podstawowej nr 314 im. Przyjaciół Ziemi w Warszawie posprzątaliśmy warszawski Park Młociński.

W 29. edycji oprócz wydarzeń finałowych i ogólnopolskich sprzątań terenowych odbyły się dwie akcje specjalne: „WARTA warta posprzątania” i sprzątanie Wolińskiego Parku Narodowego.

Łącznie w 29. Akcji wzięło udział ponad 400 tys. osób, które zebrały z natury ponad 472 tony śmieci.`


Myślę, więc nie śmiecę!

28. Akcja Sprzątanie świata – Polska została opatrzona hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”.

Wraz ze znakomitym plakatem autorstwa Andrzeja Pągowskiego, który stworzył obraz Ekologicznego Człowieka Myślącego, zachęcaliśmy uczestników Akcji, żeby zastanowili się nad codziennymi nawykami związanymi z generowaniem odpadów.

28. edycję zainaugurowaliśmy w Międzynarodowym Dniu Ziemi wydarzeniem „Czuwam! Dla Ziemi”, podczas którego wspólnie z harcerzami Dolnośląskiego Hufca posprzątaliśmy Wzgórze Partyzantów we Wrocławiu.

Wolontariaty pracownicze zapisały się w tej akcji sukcesem. Do wyniku ogólnopolskich sprzątań dodały 35 ton zebranych z natury śmieci!

Łącznie w Akcji udział wzięło ponad 300 tys. osób, które odciążyły naturę od ok. 441 ton śmieci.


 

Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.

„Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję” to było hasło 27. Akcji Sprzątanie świata – Polska, która odbyła się w trudnym roku pandemii COVID-19.

Choć niełatwo było nam koordynować akcję z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19, to udało się oczyścić naturę z 60 808 kilogramów śmieci.

Tym razem zwracaliśmy uwagę na jednorazowe torby na zakupy i kubki, plastikowe butelki i słomki, które bezrefleksyjnie porzucane są w naturze.

Osoby, którym obostrzenia nie pozwoliły wyjść w teren, korzystały z edukacyjnego wariantu stacjonarnego Akcji.

Łącznie w 27. Akcji wzięło udział 94,5 tys. osób, z czego 15% uczestników zadeklarowało przeprowadzenie Akcji stacjonarnie na podstawie przygotowanych przez naszą fundację materiałów edukacyjnych.


 

Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy

Uczestnikom 26. Akcji podczas akcji terenowych sprzątania w Polsce towarzyszyło hasło: „Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy”.

Zespół Fundacji Nasza Ziemia wziął udział w Ekoeskapadzie, ekologicznej wycieczce po Polsce, którą zorganizowała Założycielka Fundacji i Inicjatorka Akcji, Mira Stanisławska-Meysztowicz.  Wyprawa odbyła się z okazji 25-lecia działalności Fundacji Nasza Ziemia, a towarzyszyły jej słowa piosenki Wojciecha Młynarskiego: „Nie jesteśmy sami, bo piosenkę wiatr niesie nad morzami, posprzątajmy świat!”

Ta podróż to 7 przystanków w różnych zakątkach Polski, ponad 6 tysięcy przejechanych kilometrów, niezapomniane spotkania z ludźmi, wspaniałe krajobrazy.

Zapas dobrej energii i wspomnień, które nazbieraliśmy podczas Ekoeskapady wystarczą nam na kolejne lata wytężonej pracy przy koordynowaniu polską edycją Akcji Sprzątania świata i innymi działaniami Fundacji.

W tej edycji udział wzięło 130 tysięcy osób, które zebrały z natury 152 100 kg odpadów!


 

Akcja — segregacja

25. Akcja Sprzątanie świata – Polska upłynęła pod hasłem „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”.

Celem 25. edycji Akcji była promocja selektywnej zbiórki odpadów. W związku z tym zaproponowaliśmy podjęcie odpadowych wyzwań.

Oprócz sprzątania Polski, zachęcaliśmy do:

  • przeprowadzenia kampanii informacyjnej dla lokalnej społeczności,
  • zorganizowania zbiórki telefonów komórkowych lub odpadów,
  • podpisania petycji do producentów i ustawodawcy o oznakowanie opakowań kolorem pojemnika, do którego należy je potem wrzucić,
  • pokazania na zdjęciach, w jaki sposób segreguje się w konkretnej miejscowości odpady.

Dopingowaliśmy także urzędy miast i gmin do pozyskiwania pojemników do selektywnej zbiórki odpadów i zachęcaliśmy do zasadzenia jubileuszowego drzewa.

Łącznie 94 tysiące uczestników posprzątało z natury 109 980kg śmieci.


  • Hasło: AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ
  • Autor plakatu: Andrzej Pągowski

Nie ma śmieci — są surowce

Głównym celem 24. Akcji było propagowanie przesłania „Nie ma śmieci – są surowce” oraz edukacja na temat recyklingu i selektywnej zbiórki odpadów.

Ważnym elementem działań podczas wrześniowego finału był konkurs plastyczny dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z zadaniem interpretacji hasła 24. Akcji. Wpłynęło ponad 1500 prac.

Rok 2017 był również Rokiem Rzeki Wisły, więc na bohaterkę wydarzeń finałowych wybraliśmy właśnie królową polskich rzek. W pierwszym dniu finału razem z przedstawicielami 20 ambasad i uczniami warszawskich szkół posprzątaliśmy brzegi Wisły w okolicach Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

W Akcji Sprzątanie świata — Polska 2017 wzięło udział ponad 107 tysięcy osób, które oczyściły nasz kraj z około 125 ton odpadów.


 

  • Hasło: Nie ma śmieci – są surowce
  • Autor plakatu: Andrzej Pągowski

Podaj dalej… drugie życie odpadów

„Podaj dalej… drugie życie odpadów” – pod takim hasłem przebiegała 23. edycja Akcji Sprzątanie świata – Polska.

W tym roku celem była promocja i inicjowanie działań, dzięki którym rzeczy można „podać dalej”, tak aby nie stały się odpadami po jednorazowym użyciu. A gdy już stają się odpadami – świadomego dawania im „drugiego życia” poprzez zbiórkę selektywną i recykling.

Wieki Finał rozpoczął się sprzątaniem Parku Arkadia w Warszawie.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli m.in. Ambasador Australii, przedstawiciele Związku Pracodawców EKO-PAK i wolontariusze-pracownicy firm z centrum biurowego Business Garden firmy Vastint Poland.

Mieszkańcy Opola ciekawie zobrazowali hasło 23. Akcji. Z posprzątanych butelek PET zbudowali replikę opolskiej Wieży Piastowskiej.

Łącznie w Akcji wzięło udział 134 tys. osób i zebrano łącznie prawie 400 tys. ton odpadów.


  • Hasło: Podaj dalej…drugie życie odpadów
  • Autor plakatu: Andrzej Pągowski

Wyprawa — poprawa

„Wyprawa – poprawa” – pod takim hasłem przebiegała 22 Akcja Sprzątania świata – Polska.

W ramach tej edycji zwracaliśmy uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie.

To w tej edycji odbył się pierwszy społeczny Plebiscyt na Czystą Gminę i ekologiczny rajd rowerowy.

Podczas 15 dni zespół Fundacji oraz wolontariusze przejechali 947,7 km z Krakowa do Giżycka, odwiedzając ponad 60 gmin w Polsce.

Wielki finał podsumowało sprzątanie na lądzie i pod wodą rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego w Warszawie.

Łącznie w Akcji udział wzięło 94 tysiące uczestników, którzy zebrali z natury 109. 980 kg śmieci.


 

  • Hasło: Wyprawa — poprawa
  • Autor plakatu: Andrzej Pągowski

Turysto! Szanuj środowisko!

21. edycja Akcji Sprzątanie świata – Polska przebiegała pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!”.

Tym razem zachęcaliśmy społeczeństwo do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wakacji, urlopu i wypoczynku na łonie natury.

Tłumaczyliśmy, że nie można brać wolnego od dbania o przyrodę i odpowiedzialnego zachowania.

Dlatego też głównym wydarzeniem towarzyszącym tej edycji był projekt „Wpłyń na czyste Mazury”, który angażował turystów do aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska.

We współpracy z Lasami Państwowymi wydaliśmy przewodnik pt. „Turysto! Szanuj środowisko!”

W całej Polsce wolontariusze zorganizowali wiele akcji terenowych z naciskiem na te miejsca, w których chętnie wypoczywamy na łonie natury.

W Akcji udział wzięło ponad 110 tys. osób i zebrano prawie 73 tony odpadów.


  • Hasło: Turysto! Szanuj środowisko
  • Autor plakatu: Andrzej Pągowski

Odkrywamy czystą Polskę

20. już Akcja Sprzątanie świata – Polska, odbyła się pod hasłem „Odkrywamy Czystą Polskę”

Jubileuszowi oprócz sprzątania w całej Polsce towarzyszyły liczne wydarzenia.

Dzień przed wielkim finałem w Muzeum Ziemi w Warszawie poprowadziliśmy seminarium pt. „Edukacja odpadowa w praktyce. Rzeczywistość i perspektywy”.

W 20 miejscach w Polsce zorganizowano sadzenie drzew, a ostatnie 20. drzewo dwudziestolecia Akcji — gruszę drobnoowocową posadziliśmy w Warszawie na Placu Zawiszy.

Warszawska Masa Krytyczna zorganizowała przejazd rowerowy przez stolicę pod hasłem jubileuszowej edycji. Wzięło w nim udział 650 rowerzystów.

Obchody zakończyliśmy galą w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Pierwszej Damy Anny Komorowskiej.

W Akcji łącznie wzięło udział ponad 83 tysiące uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 141,100kg śmieci.


  • Hasło: Odkrywamy czystą Polskę
  • Autor plakatu: Andrzej Pągowski

Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę

Pod takim hasłem przebiegła 19. edycja Akcji Sprzątanie świata-Polska.

Zgodnie z tą myślą w 10 miastach Polski zorganizowano Wielką Zbiórkę Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Dochód z niej wsparł modernizację sprzętu AGD w placówkach służących dzieciom.

Akcja wystartowała festynem ekologicznym zorganizowanym wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa, a zakończyła sadzeniem drzew w Nadleśnictwie Bielsko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

W ostatnim dniu finału, w Warszawie odbył się happening, podczas którego uczestnicy mogli po raz pierwszy złożyć swój podpis pod manifestem o nieśmieceniu w naturze.

Łącznie w Akcji udział wzięło ponad 150 tys. osób i sprzątnięto ponad 100 ton śmieci.


 

  • Hasło: Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę
  • Autor plakatu: Andrzej Pągowski

Lasy to życie — chrońmy je

To hasło 18. edycji Sprzątania świata – Polska. W ten sposób Fundacja Nasza Ziemia włączyła się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ.

Podczas wielkiego finału nie tylko sprzątaliśmy, ale również wiele mówiliśmy o lesie, jako całym skomplikowanym ekosystemie.

Podkreślaliśmy znaczenie lasów dla naszego zdrowia i środowiska. Dzieliliśmy się wiedzą to tym, jak likwidować i zapobiegać powstawaniu dzikich wysypisk śmieci, niszczących obszary leśne.

Łącznie w Akcji Sprzątanie świata – Polska 2011 udział wzięło około 157 tys. osób, które zebrały prawie 100 ton śmieci.


  • Hasło: Lasy to życie – chrońmy je
  • Autor plakatu: Andrzej Pągowski

Pomagajmy Ziemi – codziennie

16. i 17. Akcja Sprzątanie świata – Polska odbywały się w ramach kontynuacji Kampanii Zrównoważonego Rozwoju z lat ubiegłych tym razem pod hasłem „Pomagajmy Ziemi – codziennie”.

Akcent położyliśmy na takie środki transportu, które są przyjazne dla środowiska.

Zorganizowaliśmy happeningi, konferencje prasowe, kampanię outdoroową, szkolenia i warsztaty, a nawet badania ankietowe.

W ramach 16. Akcji odbyła się także 2. edycja Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku. Oprócz Polski udział wzięły inne państwa nadbałtyckie: Niemcy, Szwecja, Litwa, Łotwa, Estonia, Dania i Finlandia. Z nadbałtyckich plaż zebrano 33,000 kg śmieci.

W obu edycjach udział wziął ponad milion osób, które zebrały ponad 496 ton śmieci.


  • Hasło: Pomagajmy Ziemi – codziennie
  • Autor plakatu: Andrzej Pągowski

14. i 15. Akcja Sprzątanie świata — Polska to część Kampanii Zrównoważonego Rozwoju pod hasłem: „Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem”.

Kampania dała początek edukacji związanej ze zmianami klimatycznymi na świecie. W jej trakcie motywowaliśmy do konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska, w tym do mądrego gospodarowanie energią elektryczną.

Ogłosiliśmy konkursy grantowe dla lokalnych inicjatyw służących rozwojowi zintegrowanej gospodarki odpadami.

W ramach 14. Akcji odbyła się inauguracja Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku (Clean up Baltic).

W obu edycjach Akcji Sprzątanie świata Polska udział wzięło ponad 1.100 mln osób, które zebrały ok. 1287 ton odpadów.


  • Hasło: Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem
  • Autor plakatów: Andrzej Pągowski

 

Wszystkie kolory recyklingu

12. i 13. Akcja Sprzątanie świata – Polska stanowiły część Programu Publicznej Edukacji Ekologicznej zatytułowanego „Wszystkie kolory recyklingu”.

Program ten zorganizowała Koalicja Edukacji Ekologicznej, a udział w nim wzięły również takie organizacje jak: Branżowa Organizacja Odzysku SA, Eko-Punkt Organizacja Odzysku SA, Koba Organizacja Odzysku SA, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA, Reba Organizacja Odzysku SA, Rekopol Organizacja Odzysku SA.

Kampania zgromadziła wiele osobistości ze świata filmu i estrady, takich jak: Piotr Fronczewski, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz czy Jan Pietrzak.

Tematyka działań medialnych i konkursów obracała się wokół segregacji odpadów.

Łącznie w 12 i 13. Akcji udział wzięło ponad 1,1 mln osób, które usunęły z natury 2531 ton odpadów.


 

  • Hasło: Wszystkie kolory recyklingu
  • Autor plakatu: Andrzej Pągowski

Ekologicznie poproszę

To hasło inspirowało uczestników 11.  Akcji Sprzątanie świata — Polska. Akcję promowały spoty reklamowe z udziałem Michała Wiśniewskiego i Doroty Kamińskiej.

Wydarzenia finałowe rozpoczęły się w Pomiechówku (woj. mazowieckie), gdzie odbył się piknik pod nazwą „Recykling Festiwal”. Na koncercie wieńczącym pierwszy dzień sprzątania świata wystąpiła Justyna Steczkowska.

Na skwerze Tadeusza Kościuszki w Gdyni – zorganizowaliśmy happening zatytułowany „Lepiej świecić niż śmiecić”. Uczestnicy przynieśli surowce wtórne, które wymienili na energooszczędne żarówki.

W Akcji łącznie wzięło udział ponad 1,2 miliona osób i zebrano prawie 1500 ton odpadów.


Hasło: Ekologicznie poproszę

Zielony świat – zielony dom – zielony punkt

10. Akcja Sprzątanie świata-Polska przebiegała pod hasłem: „Zielony świat – zielony dom – zielony punkt”.

Z okazji jubileuszu otrzymaliśmy liczne gratulacje i wzruszające listy od osób, które doceniają naszą działalność.

My z kolei za 10 wspólnych lat podziękowaliśmy Koncertem Galowym w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Prowadziła go Agata Młynarska, a na scenie wystąpili m.in. Wojciech Młynarski, Zdzisława Sośnicka i Alicja Majewska.

Jubileuszowy akcent stanowił również ogólnopolski program 10 ogrodów na 10-lecie, który polegał na zakładaniu przyszkolnych ogrodów. W roku jubileuszowym powstało ich aż 58!

We wrześniowym finale jubileuszowej 10. Akcji udział wzięło 1,2 mln osób i zebrano ponad 1400 ton śmieci.


  • Hasło: Zielony świat – zielony dom – zielony punkt
  • Autor plakatu: Rafał Olbiński

Recykling – to się nam opłaca

Myślą przewodnią 9. Akcji było hasło „Recykling – to się nam opłaca”, pod którego sztandarem promowaliśmy pożytki płynące z recyklingu naszych codziennych odpadów.

Lokalni koordynatorzy zorganizowali akcje edukacyjne, szkolenia i pokazy o tym, jak prawidłowo segreguje się śmieci.

8. Finał rozpoczął się w Czantorii, a zorganizowała je Fundacja Zielonej Ligi oraz Nadleśnictwo Katowice, Siewierz i Ustroń.

Łącznie w 2002 roku w Akcji Sprzątanie świata – Polska wzięło udział 1,5 miliona osób i zebrano 25 tys. ton śmieci.


  • Hasło: Recykling – to się nam opłaca
  • Autor plakatu: Piotr Garlicki

Likwidacja dzikich wysypisk

8. edycja Akcji Sprzątanie świata – Polska koncentrowała się na zlokalizowaniu i likwidacji dzikich wysypisk.

Nie chodziło nam wyłącznie o wywiezienie śmieci z jednego miejsca na drugie. Chcieliśmy zaszczepić w społeczności lokalnej odpowiedzialność za zagospodarowanie terenu po dzikim wysypisku, aby zapobiegać dalszemu zaśmiecaniu.

Uczestnicy 8. edycji zlikwidowali 2615 takich miejsc. I na tym się nie skończyło, bo po naszej akcji wiele gmin zinwentaryzowało nielegalne wysypiska na swoich terenach i usunęło je. Wiele odzyskanych miejsc stanowiły cenne przyrodniczo lokalizacje.

W całej Akcji wzięło udział 1,3 mln uczestników i zebrano 1500 ton odpadów.


 

  • Myśl przewodnia: Likwidacja dzikich wysypisk
  • Autor plakatu: Rafał Olbiński

Segregacja odpadów w każdej gminie

W tej edycji wybraliśmy temat selektywnej zbiórki odpadów na co dzień propagując hasło: „Segregacja odpadów w każdej gminie”.

Akcję rozpoczął Bieg dla Ziemi w Gdyni, zorganizowany we współpracy z Prezydentem Wojciechem Szczurkiem i Fundacją ECOBALTIC. Atrakcją tej imprezy był pokaz ewolucji na łyżworolkach w wykonaniu polskich mistrzów.

Finał Akcji odbył się w Opolu i rozpoczął koncertem grupy perkusyjnej Sound & Silence Drums Produktion.

20 szóstoklasistów z Zagórnika (woj. małopolskie) zlikwidowało olbrzymie dzikie wysypisko się na szlaku turystycznym na szczycie góry Groń. Wysypisko zakrywało odkrywkę geologiczną podłoża skalnego, na którym widać warstwy fliszu karpackiego!

W 7. Akcji Sprzątanie świata – Polska wzięło udział 1,5 mln uczestników i zebrano ok. 1 755 ton odpadów.


  • Hasło: Segregacja odpadów w każdej gminie
  • Autor plakatu: Rafał Olbiński

Recykling opakowań szklanych – czysty zysk

Myślą przewodnią 6. Akcji Sprzątanie świata-Polska było: „Recykling opakowań szklanych – czysty zysk”.

W programie 1 TVP przygotowane zostało studio Sprzątania świata, do którego zaprosiliśmy ekspertów ochrony środowiska. Ze studiem łączyliśmy się również, przekazując relacje z akcji terenowych.

W Warszawie na Placu Zamkowym odbył się festyn zorganizowany przez Stołeczną Estradę i Ambasadę Australii. Podczas imprezy uczestnicy słuchali i grali na didgeridoo — instrumencie dętym Aborygenów i brali udział w konkursie wiedzy o Australii. Do wygrania były dwa bilety lotnicze na wycieczkę do tego kraju.

W Akcji wzięło udział ponad 1,7 mln uczestników i zebrano 1 989 000 kg śmieci.


  • Hasło: Recykling opakowań szklanych – czysty zysk
  • Autor plakatu: Rafał Olbiński

W trosce o czystość języka zachęcaliśmy, żeby z okazji 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza oczyścić mury z graffiti zawierających wulgaryzmy.

Oczywiście nadal królowała edukacja na temat recyklingu.

Uczestnicy akcji sprzedali surowce wtórne zebrane podczas sprzątania – i co się okazało?

Młodzież z wrocławskiej szkoły sfinansowała sobie wycieczkę do Birmingham, dyrektor szkoły w Preciszowie-Podlesiu kupił kserokopiarkę, a szkoła podstawowa nr 80 w Gdańsku ufundowała dożywianie uczniów z ubogich rodzin!

5. edycja zakończyła się uroczystym koncertem „W rytmie Ziemi” w warszawskim klubie Stodoła. Gwiazdą wieczoru był brytyjski zespół Babylon Zoo, a wydarzenie było sponsorowane przez National Geographic Channel.

W 5. Sprzątaniu świata – Polska wzięła udział rekordowa liczba uczestników, bo aż 2,6 mln. Zebrano wówczas 3 tysiące ton śmieci.


  • Autor plakatu: Rafał Olbiński

Woda – źródłem życia

W roku klęski powodziowej Polacy wyszli tłumnie by posprzątać Polskę pod hasłem: „Woda – źródłem życia”.

Uczestnicy zbierali się i działali na terenach w okolicach zbiorników wodnych.

W Solinie odbyły się Ekologiczne Regaty, które połączono ze sprzątaniem na lądzie i pod wodą. W Lęborku rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 zorganizowali sprzątanie terenów wokół jeziora Lubowickiego i Osowskiego.

Inauguracja Akcji odbyła się w Operze Leśnej w Sopocie, a zakończenie na wrocławskiej Wyspie Słodowej.

Biletem wstępu na koncert zatytułowany „Wszystkie śmieci są nasze” było 30 aluminiowych puszek lub 5 kg makulatury.

W Akcji wzięło udział 1,2 mln osób. Uczestnicy zebrali z natury 83 tysiące metrów sześciennych śmieci (najwięcej, bo aż 27000 m3 w ówczesnym województwie szczecińskim). Taka ilość śmieci odpowiada objętości 33,2 basenów olimpijskich o wymiarach 50x25x2 m!


  • Hasło: Woda – źródłem życia
  • Autor plakatu: Andrzej Pągowski

3. Akcja Sprzątanie świata – Polska propagowała segregację odpadów oraz pożytki płynące z recyklingu.

W Mikołowie zorganizowaliśmy akcję z EKOBONAMI, które mieszkańcy otrzymywali za oddane surowce wtórne. Zastępowały one bilety na basen i do kina, a za ich większą ilość można było nabyć książki w lokalnej księgarni.

Finał trzeciej edycji rozpoczął się koncertem „Zamień śmieci na rock’n’rolla”, który odbył się w Rzeszowie. Wystąpili: Katarzyna Nosowska i Hey, Big Day oraz Perfect.

Na ogólnopolskim finale Akcji w Jarosławiu wystąpiły regionalne kapele, zorganizowano kiermasz staroci, taneczną paradę, wystawę prac uczniów Liceum Sztuk Plastycznych oraz śmieciowy happening.

W sumie w 3. Akcji wzięło udział 1,4 mln uczestników i udało się oczyścić Polskę z 1635 ton śmieci.


Autor plakatu: Andrzej Pągowski

Po sukcesie pierwszej Akcji Sprzątanie świata – Polska, oczywiste było, że walka ze śmieciami w naturze jeszcze się nie skończyła.

Po raz drugi Polacy wyszli, by oczyścić ze śmieci miejsca piękne z natury.

Artyści plastycy z Katowic dali drugie życie zebranym odpadom tworząc dzieła sztuki ze starych krzeseł, ram czy zlewozmywaków. Najlepsze prace znalazły się na wernisażu w katowickiej galerii BWA.

W Cieszynie uczestnicy zwiedzali unikalną wierzbową oczyszczalnię ścieków, a w Gdyni wolontariusze za darmo korzystali z komunikacji miejskiej.

W 2. Akcji Sprzątanie świata – Polska udział wzięło 1,7 mln osób.


Autor plakatu: Andrzej Pągowski

W 1994 roku Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na co dzień mieszkająca w Australii, odwiedziła rodzinne strony nad Wisłą.

Zainspirowana ideą Clean Up the World, postanowiła zaszczepić ją na polski grunt.

Już w trzeci weekend września 1994 roku odbyła się 1. Akcja Sprzątanie świata — Polska we współpracy z Krajowym Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie.

Przedsięwzięcie zakończyło się dużym sukcesem – prawie 2 mln osób oczyściło nasz kraj z 20 tysięcy ton odpadów. Była to pierwsza zakrojona na tak wielką skalę krajowa inicjatywa ekologiczna.

Od tamtej pory co roku w trzeci weekend września wolontariusze mobilizują się pod flagą Sprzątania świata, aby posprzątać lasy, parki, brzegi rzek i plaże.


Autor plakatu: Andrzej Pągowski