zapisz30akcja

Po raz kolejny udowodniliśmy, że RAZEM możemy naprawdę wiele. Finał 29. edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska, który odbył się jak zawsze w trzeci weekend września, jest tego najlepszym dowodem. W ramach sprzątań finałowych, zespół Fundacji Nasza Ziemia uwolnił naturę z niemal dwóch ton śmieci! Ale jak wynika z naszych statystyk, w 29. edycji zarejestrowało się 4500 grup i już wkrótce poznamy wyniki Waszych działań, które na pewno będą imponujące! Zanim poznamy globalny efekt Akcji, chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy dołożyli swoje cegiełki do tego dzieła: Uczestnikom, Patronom Honorowym, Ambasadorom, Partnerom i  Sponsorom. Pięknie Wam dziękujemy za zaangażowanie we wspólny manifest nieśmiecenia w naturze!

Zespół Fundacji Nasza Ziemia w czasie akcji specjalnej "Warta warta posprzątania" w Poznaniu

 

Międzynarodowe zjednoczenie przeciwko śmieciom

16 września, w piątek, pierwszego dnia Wielkiego Finału Akcji, pod Mostem księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie, wraz z przedstawicielami 31 Ambasad oraz Partnerami i zaproszonymi Gośćmi posprzątaliśmy brzegi Wisły z 665 kg śmieci. Słowa podziękowania w pierwszym rzędzie kierujemy do JE Ambasadora Australii – Lloyda Brodricka, bowiem Ambasada Australii  wspiera Akcję Sprzątanie Świata-Polska od samego jej początku, zaś od kilku lat mamy zaszczyt i przyjemność korzystać ze wspaniałej atmosfery, jaką tworzy JE Lloyd Brodrick, pełniąc wraz z zespołem Ambasady rolę współgospodarza wydarzenia. W tym roku sprzątali z nami również przedstawiciele następujących Ambasad: Arabskiej Republiki Egiptu, Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki, Francji, Indii, Irlandii, Islamskiej Republiki Pakistanu, Kanady, Królestwa Belgii, Królestwa Maroko, Królestwa Niderlandów, Królestwa Norwegii, Królestwa Szwecji, Nowej Zelandii, Państwa Palestyny, Republiki Estońskiej, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Finlandii, Republiki Kolumbii, Republiki Korei, Republiki Łotewskiej, Republiki Słowacji, Republiki Turcji, Rumunii, Syryjskiej Republiki Arabskiej, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Włoch, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. I tak jak hasło tegorocznej Akcji, zaprojektowane po mistrzowsku  przez Andrzeja Pągowskiego, wybrzmiało tego dnia w języku świata: „All trash is ours”, tak i my, w tym samym języku, za przybycie i wspólne sprzątanie nadwiślańskiej plaży chcemy Wam powiedzieć „thank you so much”.

JE Lloyd Brodrick podczas Akcji Sprzątanie świata - Polska 16.09.2022

Przedstawiciele 31 Ambasad podczas uroczystego rozpoczęcia wydarzenia.

 

Warszawa  w sercu Akcji

Wielkie Zielone Serce kierujemy w stronę Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa, zaś szczególne podziękowania za współpracę i pomoc w koordynowaniu pierwszego dnia Wielkiego Finału ślemy dla Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta i Zarządu Zieleni Miejskiej. Jak zawsze, bez fachowej pomocy i wsparcia Zarządu Zieleni Warszawy, nadzorowanego przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, nie moglibyśmy sprawnie i co ważniejsze poprawnie zrealizować naszego wydarzenia. Dziękujemy, że mogliśmy liczyć na Waszą fachową pomoc przy formalnościach i w odbiorze zebranych odpadów. Mieliśmy również zaszczyt i przyjemność gościć podczas rozpoczęcia Panią Karolinę Medyk – Zastępcę Dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej, która przybliżyła zebranym projekt Dzielnica Wisła, dzięki któremu nadwiślańskie tereny stały się miejscem, które odzyskały dawny blask i stanowią oazę wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku dla mieszkańców stolicy. Serdeczne podziękowania należą się również reprezentantom Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miasta st.Warszawa – Pani Dorocie Jedynak – Dyrektor Biura i Panu Jackowi Lolo – Zastępcy Dyrektora za osobisty udział w Akcji i wspólne posprzątanie brzegów Wisły.

Zastępca Dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej - Karolina Medyk 16.09.2022

Na ściance promocyjnej 29. Akcji stoją od lewej: Kamila Dawidowicz, Dorota Jedynak, Jacek Lolo, Dorota Ewa Gruszka.

Podczas sprzątania „Poniatówki” gościliśmy również naszych Partnerów: przedstawicieli firmy Hyundai Motor Poland – oraz przedstawiciela Kwatery Głównej Związku Harcerstwa Polskiego. Panu Young Jin Lee – Prezesowi Zarządu HMP, Panu Sebastianowi Cyborowskiemu – Dyrektorowi Zarządzającemu HMP, a także Harcmistrzowi Piotrowi Jaworskiemu – członkowi Kwatery Głównej ZHP, kłaniamy się z wdzięcznością. Podczas uroczystego rozpoczęcia mieliśmy jeszcze jeden wzruszający moment. Nasza ambasadorka i członkini Rady Fundacji Ewelina Flinta wykonała utwór Luisa Armstronga „What a wonderful world”, zapraszając uczestników do wspólnego śpiewania. Tym oto sposobem samo sprzątanie przebiegło „śpiewająco”, a jego efekty sprawiły, że Królowej Polskich Rzek wróciliśmy jej naturalne piękno. Zwieńczeniem tego pierwszego dnia niech będą podziękowania  za uwagę skierowane do mediów. Kłaniamy się dziennikarkom i dziennikarzom z Onet Rano, TVP3, Radia Polskiego dla Zagranicy oraz radiowej Czwórki za obecność i relacje, które motywują nas do dalszej pracy dla Matki Ziemi.

Ewelina Flinta i „What a wonderful world”

Beata Butwicka - prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia dla Polskiego Radia dla Zagranicy

 

Z energią pod wodę

Podwodne sprzątanie jeziora Durowskiego w Wągrowcu odbyło się w drugim dniu Wielkiego Finału – 17 września, w sobotę. A ponieważ Wągrowiec wyzwala energię (tak głosi hasło tego uroczego Miasta), to tego dnia udało nam się posprzątać 1124 kg śmieci, z czego niemal tona została wyciągnięta przez nurków z dna jeziora! Zwracamy się więc z serca płynącym podziękowaniem do władz samorządowych energetycznego Wągrowca za doskonałą organizację i promocję wydarzenia. Wiceburmistrzowi Miasta – Panu Remigiuszowi Priebe pięknie dziękujemy za osobisty udział, zaś mieszkańcom za liczną obecność, zaangażowanie w sprzątanie na lądzie i dopingowanie nurków. Jest w Was prawdziwa moc!

Wiceburmistrz Wągrowca Remigiusz Priebe w wystąpieniu podczas rozpoczęcia wydarzenia.

Finałowe zdjęcie z uprzątniętymi śmieciami z lądu i spod wody

 

Perfect Diver przyjacielem Naszej Ziemi

W takiej chwili nie może również zabraknąć słów szczególnej wdzięczności dla naszego Partnera Magazynu Perfect Diver z redaktorem naczelnym Wojciechem Zgoła na czele.To w nim bije podwodne serce sprzątania świata i to za nim podążają nurkowie – wolontariusze, którzy od kilku lat pomagają Fundacji Nasza Ziemia w Wielkim Finale posprzątać piękne, polskie akweny z zalegających tam śmieci! Bezgraniczny szacunek dla Was mamy Kochani i wiele ciepłych myśli posyłamy każdemu z Was z osobna. Bez Waszego wysiłku te tony śmieci pozostałyby na dnie jeziora, poważnie szkodząc naszej Ziemi i nam samym.

Redaktor naczelny Magazynu Perfect Diver Wojciech Zgoła podczas wystąpienia na rozpoczęcie wydarzenia.

Nurkowie - Wolontariusze na chwilę przed zejściem pod wodę Jeziora Durowskiego.

 

Bo Ziemia ma znaczenie

Okazuje się, że nie tylko dla nas Planeta ma znaczenie. T-Mobile – Partner tegorocznego podwodnego sprzątania, w ramach kampanii o dokładnie takim tytule, zorganizował w Mobilnej Kwaterze Głównej 29. Akcji Sprzątanie świata w Wągrowcu wymianę starych telefonów na rośliny doniczkowe. Specjalnym „skarbem” wyłowionym z dna jeziora Durowskiego, który trafił do pojemnika na zużyte telefony, podzieliła się Dominika Abrahamczyk wolontariuszka – nurek z Magazynu Perfect Diver.To potwierdza nasze obawy, iż pod wodą kryje się wiele nie tylko intencjonalnie wyrzuconych tam śmieci.

Stoisko T-Mobile podczas wydarzenia zbierało zużyte telefony komórkowe.

Dominika Abrahamczyk z wyłowionym z Jeziora Durowskiego telefonem komórkowym

 

Wsparcie na medal

Podwodną Akcję wydatnie wsparły  oddziały  Straży Pożarnej oraz ekipy WOPR na łódkach czuwające nad bezpieczeństwem nurków oraz pomagające w odebraniu podwodnych odpadów. To była modelowo zorganizowana podwodna akcja sprzątania świata. Wielkie Zielone Serce dla Was kochani, a osobne zielone serduszko wysyłamy dla Łukasza Szymańskiego!

Ekipa WOPR z Wągrowca przekazująca śmieci odebrane od nurków

Ochotnicza Straż Pożarna z Wągrowca pomagająca w odbiorze odpadów

Łukasz Szymański - koordynator podwodnego sprzątania przemawiający podczas rozpoczęcia wydarzenia

 

W gotowości

Trzeci dzień Wielkiego Finału był zaplanowany z równą poprzednim dniom pieczołowitością. Uzyskaliśmy Patronat Prezydenta Wrocławia, partnerem merytorycznym wydarzenia była wrocławska spółka Ekosystem, w gotowości do odbioru odpadów była spółka CHEMEKO, zaś mieszkańcy wybranej do posprzątania i pełnej uroku Kępy Mieszczańskiej we Wrocławiu wyczekiwali wspólnego działania na rzecz swojego kawałka Ziemi. Z przybyciem na akcję zapowiedzieli się również żołnierze z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. I cóż? Natura pokazała, że ona tu rządzi. Nie pomogły słoneczne myśli płynące z Antypodów, które jak co roku w Wielki Finał wysyła nam Założycielka Fundacji i Inicjatorka Akcji Mira Stanisławska – Meysztowicz. Na nic się zdała pełna zaangażowania postawa zespołu Fundacji Nasza Ziemia. Ulewny deszcz płynący od rana z ołowianego nieba we Wrocławiu nie zezwolił na rozbicie Mobilnej Kwatery Głównej 29. Akcji Sprzątanie świata przez cały dzień. Tak to już  bywa z naszą piękną Matką Naturą. Ale my nie poddajemy się i obiecujemy tam wrócić. Może już za rok?

A dzisiaj, wszystkim, którzy byli w gotowości do wspólnego działania oraz tym, którzy ramię w ramię z nami posprzątali Polskę w ramach 29. edycji Akcji Sprzątanie świata -  mówimy gromkie -  DZIĘKUJEMY!

 

 

 

Archiwum aktualności

2024 1 2

2023 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2022 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2021 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2020 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2019 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2018 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2017 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2016 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2015 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2014 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2013 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2012 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2011 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2010 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2009 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2008 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2007 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2006 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2005 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2003 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2002 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12