Formularz rejestracji 29 akcja

Happening „Stwórzmy dobry klimat"

...czyli jak dzięki tworzywom sztucznym na co dzień chronisz klimat i oszczędzasz surowce naturalne, nawet o tym nie wiedząc!

Zastanawialiście się kiedyś, jaką rolę w naszym życiu odgrywają tworzywa sztuczne? Fundacja Nasza Ziemia zna już korzyści wynikające z ich stosowania, dlatego 26 sierpnia wraz z partnerem - Fundacją PlasticsEurope Polska zorganizowała happening pod hasłem „Stwórzmy dobry klimat, czyli jak dzięki tworzywom sztucznym na co dzień chronisz klimat i oszczędzasz surowce naturalne, nawet o tym nie wiedząc!”

Akcja miała miejsce przy plakacie citylight promującym racjonalne wykorzystanie tworzyw. Na plakacie poprzez symboliczne piktogramy przedstawione zostały te dziedziny zastosowań tworzyw, które przynoszą szczególne korzyści dla środowiska. Mamy nadzieję, że myśl przewodnia kampanii „Tworzywa sztuczne w różnych zastosowaniach – to oszczędność energii i ochrona klimatu” zwróci uwagę warszawiaków na korzyści ekologiczne i ekonomiczne wypływające z faktu zastąpienia innych materiałów tworzywami.
Do najbardziej oczywistych zalet dla środowiska zaliczyć można to, że ich użycie pozwala zredukować ilość energii niezbędnej do transportu towarów, czy zmniejsza masę samych pojazdów. Tworzywa wykorzystuje się także przy wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych, np. w konstrukcji paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych.

Przed happeningiem przeprowadzona została ankieta uliczna dotyczą znajomości tematu tworzyw sztucznych i korzyści z nich płynących. O zdanie zapytaliśmy 66 osób.
Respondenci proszeni byli o wymienienie 3 przedmiotów codziennego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Najczęściej wymieniane były drobne przedmioty, które codziennie towarzyszą  człowiekowi takie jak, szczoteczki do zębów, zapalniczki, długopisy. Wymieniano też (głównie kobiety) przedmioty kuchenne: deski do krojenia, miski, szczotki do zamiatania, pojemniki na żywność. Automatycznym skojarzeniem były torebki foliowe, butelki PET, plastikowe sztućce czy kubeczki. Zapytani przez nas przechodnie wymieniali również sprzęty RTV i AGD jako przykłady przedmiotów wykonanych z tworzyw (czajniki, telewizory, telefony komórkowe, komputery).
Zdecydowana większość pytanych o tworzywa sztuczne (72 procent badanych) uważa, że ze stosowania tworzyw sztucznych wynikają korzyści. Tylko 7 procent respondentów było przekonanych o tym, że ich stosowanie ma negatywne skutki. Sceptycznie nastawieni do tworzyw sztucznych byli głównie Ci respondenci, którym tworzywa sztuczne kojarzyły się przede wszystkim z torebkami foliowymi. Jedna piąta badanych nie miała jasno określonego zdania na temat skutków stosowania tych materiałów.

Za przybycie na happening i zrelacjonowanie jego przebiegu dziękujemy dziennikarzom z Polskiego Radia Euro, Antyradia, Radia dla Ciebie, RMF Maxxx, Polskiego Radia Programu I, Radia Kolor, Polski The Times.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Załączniki