zapisz30akcja

Sprzątanie Świata 2010 trwa!

Przedstawiamy aktualne kalendarium akcji w całej Polsce.

We wrześniu, w całej Polsce w ramach akcji odbywają się tysiące sprzątań, happeningów, konkursów, pikników, koncertów oraz innego rodzaju imprez towarzyszących, promujących ochronę przyrody i służących edukacji ekologicznej. Co roku w akcję zaangażowane są miliony osób oraz tysiące instytucji.
Przedstawiamy Państwu kalendarz działań w ramach akcji Sprzątanie Świata – Polska 2010, w które bezpośrednio zaangażowane są Fundacja Nasza Ziemia oraz Fundacja Sprzątanie Świata – Polska. Kalendarz jest na bieżąco aktualizowany i dostępny na stronie www.naszaziemia.pl

Działania Fundacji Nasza Ziemia:

15 września – konferencja prasowa w biurze Fundacji Nasza Ziemia, temat szczegóły nt. nadchodzącego weekendu Sprzątania świata w Warszawie i innych miejscach w całej Polsce. Gość specjalny: Sylwia Gliwa.
17 września – sprzątanie z Partnerami Fundacji Nasza Ziemia na terenie Warszawy – wolonatriuszami z firm: Tchibo Warszawa, Boeing, Żywiec Zdrój S.A., MyEcolife.
18 września - o godz. 10.00 Pani Mira Stanisławska - Meysztowicz - Prezes Fundacji Nasza Ziemia oraz Pan Sławek Brzózek - Wiceprezes Fundacji Nasza Ziemia wygłoszą prelekcję na temat ochrony środowiska podczas obchodów Sprzątania Świata w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie. W programie akcji znajduje się również otwarcie ogodu przy Instytucie
18 września – całodzienny piknik ekologiczny - park im. Romana Kozłowskiego (Kopa Cwila - Ursynów), koncert Eweliny Flinty.
18 września - o godz. 18.00 w Rzeszowie odbędzie się podsumowujący akcję Sprzatanie Świata koncert zespołu Perfekt. Podobnie jak 15 lat temu biletem wstępu na koncert będzie paczka posegregowanych odpadów.
19 września – „rowerowe” sprzątanie lasu Młocińskiego – we współpracy z Biurem Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.

Inne wybrane wydarzenia organizowane w ramach Sprzątania Świata:

11-12 września - Buski oddział PTTK organizuje "Sprzątanie Nidy" w formie spływu kajakowego. Celem akcji jest zebranie śmieci na odcinku rzeki Nidy: Pińczów-Nowy Korczyn
13-17 września - gmina Zabrze organizuje zbiórkę odpadów niebezpiecznych oraz zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych pochodzących z gospodarstw domowych z terenu miasta Zabrze. Szczegółowy harmonogram przejazdu samochodu zbierającego odpady na stronie Urzędu Miasta.
15 września – firma Wilk Elektronik SA inicjuje Sprzątanie Świata w powiecie mikołowskim akcją zbiórki niepotrzebnych płyt CD i DVD
17 września:
- Grupa Lotos wspólnie z Grupą Energa organizuje akcję Sprzątania Bałtyku na Wyspie Sobiszewskiej. W działanie będą zaangażowani uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
- z okazji Sprzątania Świata Instytut „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Zespół Szkół Nr 78 w IPCZD współorganizują festyn naukowo-ekologiczny dla pacjentów szpitala
- obchody „Sprzątania świata – Polska 2010” w Koszalinie. Impreza na świeżym powietrzu dla wszystkich mieszkańców miasta odbędzie się przed koszalińskim amfiteatrem. Przewidywany początek imprezy godz. 10.00,  zakończenie planowane jest na godz. 13.00. Za przyniesione surowce wtórne będą rozdawane drobne upominki
- dzieci i młodzież ze wszystkich placówek oświatowych z gminy Tymbark wyruszą w teren, aby uporządkować miejsca zanieczyszczone w szczególności tereny nadrzeczne. Organizatorzy akcji apelują do mieszkańców o przyłączenie się do akcji sprzątania, a w szczególności o nieśmiecenie i pilnowanie, aby nie śmiecono!
-  w ramach dorocznej akcji w Lesznie będą oczyszczane tereny miasta (parki, lasy, drogi publiczne, obiekty sportowe) ze śmieci i odpadów. Jak co roku w akcji aktywnie uczestniczyć będzie młodzież z leszczyńskich szkół. Koordynatorem akcji jest Urząd Miasta Leszna wraz z Miejskim Zakładem Zieleni.
- Sprzątanie świata w Kwidzynie oraz gminach powiatu kwidzyńskiego i sztumskiego, które koordynuje Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa. W tym dniu przedszkola i szkoły które zechcą wziąć udział w akcji zorganizują sprzątanie wyznaczonych przez siebie miejsc na terenie Kwidzyna, Sztumu oraz pozostałych miejscowości obu powiatów.
- Burmistrz Miasta Piechowice - Zofia Grabias-Baranowska - zaprasza wszystkich mieszkańców Piechowic do udziału w akcji. Na terenie gminy zostanie przeprowadzona akcja, w której tradycyjnie wezmą udział szkoły i placówki oświatowe. Dzięki naszej współpracy Piechowice będą zadbane, czyste i jeszcze piękniejsze!
- Sprzątanie Świata w Czeladzi; tradycją miasta jest, że szkoły oprócz porządkowania terenów swoich placówek sprzątają także wyznaczone w mieście tereny min. wały  Brynicy, Wzgórze Borzecha, Przetok oraz parki miejskie.
- Sprzątanie Świata w Bydgoszczy. W godzinach od 11.15 do 13.30, na Placu Wolności w Bydgoszczy odbędzie się happening edukacyjny „Góra śmieci”. Organizatorem wydarzenia jest Międzygminny Kompleks  Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o. o.
17-18 września - Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania serdecznie zaprasza młodzież oraz kadrę pedagogiczną poznańskich Szkół do wzięcia udziału w corocznej akcji. Wzorem roku ubiegłego akcja promować będzie również hasło: "Poznań odzyskuje energię".
17-18 września – akcja miejska „Toruń chroni bioróżnorodność, segreguje odpady” podczas, której sprzątane będą m.in. tereny wokół placówek oświatowych, domów, skwerów, osiedli mieszkaniowych, parków i zieleńców oraz wyznaczonych przez organizatorów terenów leśnych: Barbarki, Czerniewic, Kaszczorka, Osiedli: Na Skarpie, Wrzosy, Brzezina, Lasek Bielański. Ponadto w ramach akcji organizowane są konkursy przyrodnicze i ekologiczne oraz szeroko zakrojona promocja projektu.
17-19 września - Sprzątania Świata 2010 w powiecie inowrocławskim, gdzie w akcji uczestniczyć będą przedszkolaki oraz młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
18 września - Stowarzyszenie Miłośników Malborka „FORUM” oraz Inicjatywa Aktywny Malbork zapraszają wszystkich chętnych w sobotę, 18.09. br., do wzięcia udziału w kolejnej edycji Sprzątania Świata. Tym razem posprzątamy teren Cmentarza Jerozolimskiego. Start akcji o godz. 10:00. Zbiórka na parkingu przy Powiatowym Urzędzie Pracy. Jeżeli masz rower – przyjedź nim na cmentarz.
18 – 19 września - w wybranych sklepach sieci handlowej Jeronimo Martins Dystrybucja (sklepy Biedronka), odbędzie się zbiórka opakowań szklanych. W zamian za dostarczenie dziesięciu opakowań, klienci otrzymają sadzonkę rośliny doniczkowej. Akcja odbędzie się w Krakowie, Szczecinie, Warszawie, Płocku, Wrocławiu, Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Poznaniu, Oleśnicy i Legionowie.
18 – 19 września – „Codzienne Sprzątanie Świata” w lasach i parkach Wrocławia
21 – 24 września - Nadleśnictwo Krasiczyn organizuje akcję Sprzątania
Świata 2010 w gminie Orły, Krasiczyn oraz w mieście Przemyślu. Celem akcji będzie
zbiór śmieci oraz likwidacja dzikich wysypisk zlokalizowanych w lasach zarządzanych
przez Nadleśnictwo.  Akcja zostanie zorganizowana we współpracy ze szkołami oraz
zakładem karnym w Medyce i  połączona z edukacją ekologiczną społeczeństwa.

Ponadto:

-  Stowarzyszenia Małopolscy Patrioci organizuje sprzątanie byłego obozu koncentracyjnego w Krakowie Płaszowie. Teren nieistniejącego już obozu jest nieogrodzony, przez co zaśmiecany. Stowarzyszenie pragnie oddać hołd i uczcić pamięć wszystkim osobom, którzy przebywali, czy też zginęli w tym obozie.

Zapraszamy do zgłaszania wszystkich lokalnych akcji Sprzątania Świata, które Państwo organizują na adres fundacja@naszaziemia.pl. Informacje o Państwa planowanych działaniach zamieścimy wówczas również na naszej stronie internetowej.

Więcej szczegółów dotyczących tegorocznej edycji „Sprzątania świata – Polska” można uzyskać od Prezes Fundacji – Miry Stanisławskiej – Meysztowicz tel. 501 535 037, mira@naszaziemia.pl lub koordynatorki akcji Anity Lasockiej (tel.512158324,226228118), mail: anita.lasocka@sprzatanieswiata-polska.pl