Formularz rejestracji 29 akcja

Wyjątkowa edycja Sprzątania Świata.


Co roku, na przełomie września i października, nieprzerwanie już od 20 lat, rozpoczyna się wielkie sprzątanie świata. Przez wszystkie lata trwania akcji zawsze towarzyszą jej leśnicy. Tegoroczną, wyjątkową edycję - bo związaną z jubileuszem 20-lecia akcji- zainaugurowano na terenie Nadleśnictwa Rudka.

Organizatorom akcji Sprzątanie Świata – Polska i Fundacji Nasza Ziemia zależało by jubileusz świętować aktywnie i zgodnie z duchem Akcji – przede wszystkim przez pożyteczne działanie. Organizację wydarzenia Jubileuszowego zaproponowano Nadleśnictwu Rudka. Propozycja ta, ze strony Organizatorów jest niejako uhonorowaniem instytucji, która przez całe lata wspiera akcję Sprzątania Świata, wykonując przy tym wspaniałą pracę edukacyjno-wychowawczą. To w Nadleśnictwie Rudka, już wiele lat temu, przy poboczach dróg pojawiły się tzw. "drzewa śmieciowe", pokazujące jak może wyglądać zaśmiecony las. Cel został osiągnięty, bo w okolicznych lasach śmieci zniknęły.

Jubileuszowe spotkanie odbyło się w dniu 17 września br. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 w miejscowości Wysokie Mazowieckie. Uczestniczyli w nim leśnicy z RDLP w Białymstoku i Nadleśnictwa Rudka, uczniowie i nauczyciele oraz zaproszeni goście, którzy z zaangażowaniem wspierali akcje sprzątania lasu z udziałem dzieci i młodzieży. Gośćmi honorowymi byli: Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia oraz Pan Sławomir Brzózek – Prezesa Fundacji.

„Wierzę, że zawsze jest odpowiedni czas, żeby zrobić coś dobrego” – pani Mira opowiadała o trudnych początkach akcji, swoich inspiracjach i doświadczeniach. Podkreślała jak ważna jest umiejętność współpracy i proszenia o pomoc.

Spotkanie było okazją do złożenia podziękowań pracownikom administracji samorządowej, nauczycielom, służbom mundurowym, duchowieństwu, przedsiębiorcom - wszystkim, którzy wspierali działalność społeczną Nadleśnictwa Rudka i Akcję Sprzątania Świata. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowali wspaniały program artystyczny pt. „Konferencja prasowa - przyroda nie obroni się sama”. Zaangażowanie i pasja, z jaką młodzi artyści odgrywali swoje role, pozwalają sądzić, że można w dzieciach zaszczepić ciekawość, pasję ,wrażliwość i troskę o najbliższe środowisko.

Ciepłą i rodzinną atmosferę spotkania zakończono wizytą w leśnictwie Trzeciny, gdzie posadzono pierwsze Drzewo Dwudziestolecia. Młody dąb – który będzie upamiętniał spotkanie nazwano „ Drzewem Szczęścia”.

Zdjęcia pokaz slajdów PicLens