facebook

 

Jubileusz Sprzątania świata w Białogardzie

 

20 września 2013 r. uczniowie klas VI-tych oraz Ekobiałogardziaki posprzątali teren żwirowiska przy ul. Krakowskiej, na którym rosną dwa gatunki roślin chronionych  tj. rosiczka okrągłolistna i widłak goździsty, oraz lasek  komunalny przy ul. Witkacego. Oprócz zbierania i segregowania odpadów wolontariusze zlikwidowali 5 nielegalnych składowisk odpadów.      

26 września 2013 roku na terenie szkoły odbyła się celebracja wydarzeń jubileuszowych poprzez posadzenie dębu szypułkowego.  Imię dla niego wybierali uczniowie klas I – VI, którzy uczestniczyli w konkursie na „Imię Drzewa Dwudziestolecia”. Laureatką konkursu została Aleksandra Kubicka z klasy V a, która wybrała imię MIKOŁAJ.

Hasło tegorocznej akcji „Odkrywamy czystą Polskę” zainspirowało uczestników Akcji do kontynuacji działań jubileuszowych na ścieżce edukacyjnej w lesie komunalnym przy ul. Słonecznej. Przystrojeni w kotyliony z logo akcji, z balonami na których widniały hasła związane z ochroną przyrody oraz przygotowanymi przez uczniów transparentami, kolorowym korowodem przeszliśmy ulicami miasta na teren leśny. Uczniowie zostali zapoznani z elementami białogardzkiej przyrody podczas pogadanki z leśnikiem Panem Jackiem Bożkiem – pracownikiem Nadleśnictwa. Przeprowadzone zostały również działania na rzecz zachowania bioróżnorodności poprzez rozwieszenie, samodzielnie wykonanych przez dzieci, 10 budek lęgowych dla tzw. dziuplaków. Sprzyjająca pogoda pozwoliła na grzybobranie, zabawy na świeżym powietrzu przesyconym zapachem sosen i wspólne ognisko z kiełbaskami. Ewaluacją zajęć był quiz przeprowadzony przez Pana leśniczego, w którym wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Białogard i Fundację Nasza Ziemia.

Zdjęcia pokaz slajdów PicLens