Formularz rejestracji 29 akcja

22 października w Gimnazjum nr 22 na Boremlowskiej miało miejsce wielkie święto przyrody.

Budowany przez nas od półtora miesiąca ogród który jest zwieńczeniem piątej edycji programu "Ogród - ostoja zwierząt" nareszcie otwarty! Z tej okazji do Gimnazjum nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Piotra Szembeka zjechało się wielu ważnych gości. 

Uczestnicy wydarzenia mieli szansę obejrzeć wystawy prac plastycznych uczniów gimnazjum zainspirowane tematem ogrodu oraz ich występy artystyczne, a wśród nich pokaz gimnastyczny i recytację wierszy na temat idei ogrodu - ostoi zwierząt napisanych wcześniej przez gimnazjalistów. Po przemówieniach i występach goście przenieśli się na dwór, gdzie uroczystego przecięcia wstęgi otwierającego ogród dokonała Pani Henryka Bochniarz - Prezes Boeing na Europę Środkową i Wschodnią, Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka i wieloletnia Prezeska Fundacji Nasza Ziemia, Pan Jarosław Karcz, zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga Południe, Pani Lilla Fota-Giedz, Dyrektor Gimnazjum nr 22 i dwóch uczniów szkoły. Gdy wstęga zniknęła, można było oficjalnie obejrzeć świeżo wybudowany ogród, który chociaż w dość ubogiej szacie jesiennej nadal robił na zwiedzających wrażenie. Następnie goście udali się na poczęstunek przygotowany przez szkołę wraz z rodzicami uczniów.

Tego samego dnia po uroczystości nauczyciele przyrody i biologii z terenu dzielnicy Praga Południe wzięli udział w szkoleniu z "obsługi" ogrodu. Będzie to bowiem miejsce prowadzenia edukacji ekologicznej i przyrodniczej dla wszystkich chętnych szkół i przedszkoli z terenu dzielnicy.

Nauczyciele poznali sprzęt do podpatrywania przyrody w który wyposażyliśmy ogród - lornetki, lupy, siatki entomologiczne, mikroskopy i bogaty zestaw literatury przyrodniczej. Pojawiły się już pierwsze pomysły jak z tego wszystkiego korzystać, więc niebawem możemy się spodziewać że ogród zamieni się w zieloną klasę z prawdziwego zdarzenia :)

Program "Ogród - ostoja zwierząt" prowadzony jest od 5 lat przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z firmą Boeing. W tym roku honorowy patronat nad programem objął Burmistrz Dzielnicy Praga Południe, Pan Tomasz Kucharski. W trakcie trwania programu wybudowaliśmy trzy ogrody przyjazne dzikim zwierzętom w mieście, przeprowadziliśmy szereg szkoleń dla warszawskich nauczycieli, wydaliśmy dwie publikacje poświęcone budowaniu ogrodów przyjaznych zwierzętom i prowadzenia w nich zajęć edukacyjnych, w całej Polsce wysiano hektary polskiej łąki kwietnej, która stanowi pokarm dla dzikich owadów zapylających. Więcej o programie na stronie www.ogrodostojazwierzat.pl

Zdjęcia pokaz slajdów PicLens