facebook

Wyruszył rejs pod banderą "Wpłyń na czyste Mazury"!

 

W weekend 12-13 lipca w Węgorzewie miały miejsce wydarzenia, którymi rozpoczęliśmy działania edukacyjne wśród żeglarzy na Mazurach.

Choć pogoda próbowała nas zniechęcić, jeszcze w sobotę, na plaży miejskiej w Węgorzewie można było

nas spotkać na naszych stoisku edukacyjnym. Odwiedzający mieli okazję dowiedzieć, czym jest eutrofizacja i w jaki sposób możemy temu niebezpiecznemu zjawisku zapobiegać na Mazurach. Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu znajomości wodnych gatunków ryb i ssaków, biorąc udział w Wodnym Kole Fortuny. Nagrodą dla wszystkich uczestników były torby bawełniane, które można było samodzielnie przyozdobić w oparciu o grafikę Pana Andrzeja Pągowskiego. Można było również zapoznać się z zasadami odpowiedzialnej turystyki, zwiedzając naszą wystawę plenerową. Dla wszystkich przygotowaliśmy Poradniki turystyczne. Poradnik jest również dostępny w wersji on- line na naszej stronie www.naszaziemia.pl

 

W niedzielę, 13 lipca, przenieśliśmy się z naszymi działaniami do jednego z portów w centrum Węgorzewa. Akcję wśród żeglarzy rozpoczęliśmy od dystrybucji Poradników turystycznych i mapek – naklejek. Na mapkach zostały oznaczone punkty, w których można w sposób bezpieczny dla środowiska zrzucić ścieki i oddać odpady. Mapka jest absolutnie wyjątkowa, ponieważ zawiera aktualną informację na temat obowiązujących na Mazurach stref ciszy.

 

Następnie zaprosiliśmy wszystkich do udziału w happeningu plastycznym – na wielkiej wstędze błękitnego materiału można było stworzyć własny obrazek, z dedykacją dla czystych Mazur. Happening poprowadzili dla nas załoganci rejsu, Ania i Krzysztof – wolontariusze w Częstochowy. Do rysowania i malowania włączali się młodsi i starsi, z różnych zakątków Polski, deklarując swoją wyjątkową sympatię do tego regionu Polski.

 

W czasie wydarzenia, można było również włączyć się do naszej akcji, podpisać deklarację przestrzegania kilku prostych zasad, m.in .: nie wyrzucać śmieci za burtę, wylewać ścieki tylko w przeznaczonych do tego miejscach w portach, przestrzegać zasad stref ciszy i zachowywać się kulturalnie wobec innych żeglarzy i zawiesić na jachcie banderę „Wpłyń na czyste Mazury”. Pierwsze łodzie tak oznakowane, wyruszyły wczoraj z Węgorzewa!

Kulminacyjnym punktem wydarzenia w Węgorzewie był start pierwszego ekologicznego rejsu. Celem rejsu jest przeprowadzenie bezpośrednich działań edukacyjno-informacyjnych na temat wpływu turystyki na region, postaw wobec środowiska w czasie wypoczynku, zasad odpowiedzialnej turystyki oraz zebranie informacji na temat świadomości ekologicznej turystów przebywających na Mazurach. Realizacji tego celu podjęła się grupa wolontariuszy z Częstochowy, ze wsparciem zespołu Fundacji Nasza Ziemia, ludzi którym idea czystych Mazur jest bliska sercu.

 

Anię, Agnieszkę, Piotra, Krzysztofa, Wojtka i Krzysia wyprawili w rejs z Ekomariny w Węgorzewie gościespecjalni wydarzenia: Z-ca Burmistrza Węgorzewa Pan Andrzej Lachowicz i Ewa Stajuda Prezes Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. Była z nami również TVP Olsztyn, patron medialny akcji. Łódź pod pięknymi, niebieskimi żaglami, uszytymi specjalnie na ten rejs i zaprojektowanymi w oparciu o grafikę Pana Andrzeja Pągowskiego, będziecie mogli spotkać na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich do 2 sierpnia. Będziemy pływać po jez. Mamry, Dargin, Kisajno, Niegocin, Tałty, jez. Ryńskie, Mikołajskie, Śniardy, Seksty i Bełdany, aż dotrzemy nad jez. Nidzkie. W czasie rejsu będzie trwać akcja edukacyjna – dystrybuowane będą mapki – naklejki z puntami legalnego zrzutu ścieków i Poradniki turystyczne. Dla tych, którzy będą chcieli zostać emisariuszami projektu – również bandery projektu „Wpłyń na czyste Mazury”.

 

Szukajcie nas na jeziorach i śledźcie relacje z naszego rejsu na facebook.com/wplynnaczystemazury!

 

Serdecznie dziękujemy właścicielom portu KEJA w Węgorzewie za życzliwość i umożliwienie przeprowadzenia akcji.

Zdjęcia pokaz slajdów PicLens