zapisz30akcja

Sowa, moja sąsiadka

Aktualnie działanie programu zostało zawieszone

 

W grudniu 2013 roku zakończyła się druga edycja programu. W oczekiwaniu na ewentualną trzecią edycję zapraszamy do zapoznania się z materiałami z poprzednich edycji.

 

 

 

Sowa - tajemniczy ptak przez wieki uważany za sprzymierzeńca złych mocy, zwierzę domowe czarownic, a nawet żywe wcielenie demonów.  To obraz, który na wiele lat skutecznie ograniczył grono sympatyków tych pięknych ptaków. Ale sowy to przede wszystkim bardzo ciekawe, tajemnicze i pożyteczne zwierzęta zamieszkujące zarówno głębokie, niedostępne lasy jak i sady, wiejskie kościoły czy stodoły. Właśnie tak - sowy to również nasze  sąsiadki, które dzięki człowiekowi mają schronienie i pokarm.

Ze względu na min. zmiany w gospodarce rolnej w ciągu ostatnich kilku-kilkunastu lat na terenach wiejskich znacznie spadła liczebność sów.  Z 59 terytoriów pójdźki stwierdzonych na danej powierzchni badawczej na Lubelszczyźnie na przełomie lat 1993-2000, w roku 2010 zostało już tylko 8.

Sowa, moja sąsiadka to właśnie program którego celem jest ochrona sów terenów antropogenicznych: pójdźki, płomykówki, uszatki i puszczyka. Prowadzony jest na terenie trzech lokalizacji - gminy i Miasta Chełm, gminy Rędziny oraz gminy Czosnów. Został stworzony i prowadzony jest przez Fundację Nasza Ziemia dzięki wsparciu Fundacji CEMEX "Budujemy przyszłość" oraz partnerowi merytorycznemu, Stowarzyszeniu Ochrony Sów. Honorowym patronatem program wspiera Pani Prezydent Miasta Chełm, Agata Fisz.