Sprzątanie świata – Polska 2021

28. Akcja Sprzątanie Świata Polska
Sprzątanie świata
Fundacja Nasza Ziemia
Myślę, więc nie śmiecę

W tym roku po raz 28. wyruszamy, by posprzątać Polskę!

Pamiętaj, że każda akcja terenowa, którą przeprowadzisz od teraz do Wielkiego Finału w 3. weekend września (17-19 września), może zostać zapisana do 28. Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Prześlij raport

Przeprowadziłeś swoją akcję terenową lub stacjonarną? Prześlij raport i otrzymasz certyfikat.

Uzupełnij raport

Otrzymasz od nas formularz raportu, w którym możesz uzupełnić wyniki swoich działań terenowych.

Wypełnienie raportu zajmie Ci zaledwie kilka chwil!

Twoja akcja będzie wpisana do tegorocznych wyników Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Twoja akcja będzie wpisana do tegorocznych wyników Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Będziemy mogli na bieżąco informować Cię o nowościach oraz przesyłać przydatne  materiały, wskazówki praktyczne i merytoryczne.

Otrzymasz certyfikat potwierdzający udział w Akcji (dla Twojej placówki i koordynatora).

Mira Stanisławska-Meysztowicz

Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Kiedy 27 lat temu inicjowałam tę Akcję w Polsce, nie spodziewałam się, że dołączy do mnie tyle osób, firm, organizacji, szkół. Dziękuję, że w 3. weekend września każdego roku razem możemy posprzątać Polskę. Połączyło nas sprzątanie świata, więc i tym razem zróbmy wiele dobrego dla Matki Ziemi.

Mira Stanisławska-Meysztowicz

Fundatorka Fundacji Nasza Ziemia

Przewodnicząca Rady Fundacji Nasza Ziemia

Inicjatorka Akcji w Polsce

Kwatera Główna Akcji Sprzątanie świata nadaje!

On Air - Nasza Ziemia

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Akcji? Obserwuj i dołącz do nas na kanałach, na których nadajemy.

A może chcesz pochwalić się efektami swojej akcji terenowej? Zacznij nadawać razem z nami! Oznacz swoje wpisy hasztagiem.

#SSP2021

On Air - Nasza Ziemia
Biuro prasowe

Biuro prasowe

Dzięki mediom od 30 lat docieramy z naszym przesłaniem do najdalszych zakątków Polski, do zapracowanych Polaków i uczącej się młodzieży. Tutaj znajdziesz najnowsze wiadomości przygotowane specjalnie dla dziennikarzy zainteresowanych 28. Akcją Sprzątanie świata - Polska.

Myślę, więc nie śmiecę

W raportach z ubiegłorocznej Akcji zgłoszonych zostało nam ponad 600 dzikich wysypisk! Zarówno zespoły fundacyjne, jak i wolontariusze w całej Polsce zebrali również na plażach, w lasach i w parkach tony odpadów. Wśród zebranych śmieci znalazły się szklane i plastikowe butelki po napojach czy opakowania z tworzyw sztucznych po jedzeniu. Wszystkie w ogromnych ilościach! To dowód na to, że niefrasobliwie zaśmiecamy środowisko naturalne bez refleksji, iż wyrzucane odpady stanowią zagrożenie zarówno dla natury, jak i dla każdego z nas. Lata 2020-2021 to również czas pandemii COVID – 19, który wpłynął na nasze codzienne życie. Ten czas nie pozostał także obojętny dla natury. Miejsca, w których często szukaliśmy wytchnienia od lockdownowej rzeczywistości, były obciążone przez turystów, co dodatkowo wpłynęło na ilość śmieci w naturze. Dlatego hasło tegorocznej Akcji brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”.

W Akcji Sprzątanie świata – Polska nie chodzi bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. W ramach tegorocznej edycji chcemy również podpowiadać, jak poprawnie organizować akcje terenowe. One również wymagają myślenia i troski o każdy element takiej akcji: od wybrania do sprzątania terenu, uzyskania pozwoleń, zapewnienia bezpieczeństwa, po wywóz zebranych odpadów. Zatem wybrane przez nas hasło tegorocznej Akcji, które jest parafrazą słynnego powiedzenia Kartezjusza „Cogito ergo sum”, każdy z nas powinien wziąć sobie do serca. Wiedzą niepodważalną jest bowiem, że nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne oraz przyszłych pokoleń zdrowie. Niszcząc naturę, niszczymy siebie.

Plakat 28. Akcji

Wyjątkowe plakaty, ofiarowane nam non-profit przez wybitnego polskiego artystę Andrzeja Pągowskiego, to nasze najdroższe skarby. Towarzyszą sztandarowej Akcji Sprzątanie świata – Polska już 27 lat i przemawiają do Uczestników skuteczniej niż najlepsze komunikaty i wezwania do działania. Są cenione i doceniane. To dzięki nim inspirujemy i łączymy nasze siły w każdy trzeci weekend września.


Pobierz plakat A3/A4
Plakat

Patronat Honorowy Akcji
Sprzątanie świata − Polska

Australia Black

Partnerzy i darczyńcy

Z całego serca dziękujemy tym wszystkim, którzy na co dzień dbają o miejsca piękne z natury i wspierają działania Fundacji Nasza Ziemia:

Patronat medialny

Dołącz do grona partnerów 28. Akcji Sprzątanie świata - Polska. NAPISZ