zapisz30akcja

 

Podaruj Święta Naturze

– co zrobić, żeby Święta były bardziej „zielone”?


Racjonalne nawyki świąteczne przyczyniają się do zmniejszenia ilości powstających odpadów, oraz do obniżenia emisji dwutlenku węgla, którego wysoki poziom w atmosferze stanowi przyczynę postępujących zmian klimatu. 

Poniżej przedstawiamy kilka prostych porad, które pomogą nam spędzić nadchodzące Święta w sposób przyjazny środowisku.

Zaplanuj swoje zakupy!

Zachęcamy do podejmowania racjonalnych decyzji, gdy przyjdzie do kupowania prezentów czy produktów do przygotowania świątecznej kolacji. Przygotowując się do świętowania kupujemy najczęściej bardzo dużo rzeczy - często spontanicznie kupujemy też rzeczy niepotrzebne.

Zatem:

Zamiast tradycyjnej kartki świątecznej skorzystaj z naszego serwisu internetowego www.naszaziemia.pl, i wyślij elektroniczną kartkę świąteczną. W ten sposób oszczędzisz zarówno czas, jak i surowce naturalne potrzebne do wyprodukowania i transportowania konwencjonalnych kartek (a także trochę pieniędzy).

Zamiast kupować zwyczajne ozdoby choinkowe, zrób je samodzielnie! Można do tego celu wykorzystać przyjazne środowisku materiały, zamiast najczęściej używanych tworzyw sztucznych. Jest to też świetna okazja by spędzić kilka chwil z rodziną podczas wspólnej produkcji świątecznych ozdób, dając im tym samym dodatkowy prezent – swój czas. Nie bądźmy ze sobą w Święta bo „musimy” - bądźmy, bo chcemy i dajmy to sobie nawzajem odczuć.

Pamiętajmy, że ładnie  opakowany prezent  cieszy oko tylko przez chwilę. Wraz z otwarciem prezentu opakowanie staje się niepotrzebne, staje się odpadem. Dlatego zastanówmy się, czy nie warto w ogóle zrezygnować z opakowania albo użyć go jak najmniej. Można do tego celu wykorzystać gazetę, kolorowe kartki z magazynu, czy też opakowania zachowane z poprzednich lat. Opakowania wykonane przez nas np. z odpadów nie muszą być brzydkie! Można je w prosty sposób przyozdobić, tworząc oryginalne, małe dzieła sztuki.

Choinka – nie sztuczna lecz prawdziwa! Sztuczna pozostaje z nami przez kilka lat (lecz i tak krócej niż się spodziewamy ze względu na specyficzne wykonanie), nie trzeba sprzątać po niej igieł ani jej podlewać, nie zajmuje też dużo miejsca w piwnicy. Za to wyrzucona, rozkłada się setki lat. Proces recyklingu jest właściwe niemożliwy ze względu na trudność w oddzieleniu jej metalowego szkieletu od wielu metrów zielonego plastiku. Ponadto również jej produkcja nie sprzyja środowisku.

Na choinkę zamiast najczęściej używanych zwykłych lampek, kup diodowe lampki typu LED. Technologia diodowa ma szereg zalet: przede wszystkim lampki takie zużywają znacznie mniej energii (nawet do ok. 90%) niż tradycyjne, a także są znacznie trwalsze.