Dzień drugi Finału 31. Akcji Sprzątanie świata – Polska
- 18.10.2024
- 34 min
- Sprzątanie świata
Kiekrz, jezioro, które zasługuje na troskę
W sobotę, 21 września 2024, wczesnym rankiem, zameldowaliśmy się zespołem Fundacji Nasza Ziemia na plaży Parkowej Jeziora Kierskiego w Poznaniu. My stawialiśmy Mobilną Kwaterę Główną Akcji, Poznański OSiR budował scenę, rozstawiały się stoiska partnerskie, edukacyjne i rękodzielnicze, powoli zjeżdżali się nurkowie. O godzinie 10:00 wraz z Agatą Chęcińską – Kierowniczką Oddziału Usług Komunalnych Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata w Polsce Grzegorz Mikosza i Wojciech Zgoła Koordynator Sprzątań Podwodnych /Redaktor Naczelny Magazynu Perfect Diver, przywitali przybyłych na wydarzenie nurków – wolontariuszy. O tym, dlaczego wybraliśmy to jezioro do posprzątania i dlaczego to jest tak bardzo ważne powiedział podczas przywitania Przewodniczący Zarządu Spółki Wodnej Ochrony Wód Jeziora Kierskiego Józef Kozikowski. Według jego słów Kiekrz to przepiękne miejsce wypoczynku, ukochane przez mieszkańców, turystów, żeglarzy czy plażowiczów, ale ostatnio mocno zaniedbane. Podczas wystąpienia wyraził swoją wdzięczność dla wolontariuszy gotowych posprzątać to miejsce na lądzie i pod wodą i cieszył się z tego, że dzięki Akcji Jezioro Kierskie nie tylko zyska czystsze brzegi i wody, ale na popularności, na którą w pełni zasługuje – co przyznajemy urzeczeni tym miejscem. Pod koniec pracowitego dnia okazało się, że na zaproszenie Magazynu Perfect Diver, przybyło na wydarzenie aż 90 nurków! Dzięki łodziom między innymi ze Scuba4, czy Mistral Poznań swoim działaniem mogli objąć niemal całą linię brzegową jeziora.
Nurkowi wolontariusze nie zawiedli i w sumie spod wody zebraliśmy ponad pół tony śmieci. Nurkowie podkreślali dobrą organizację i miłą atmosferę. Sprzątali pomimo słabej widoczności, ale też licznie wzięli udział w konkursie na „najdziwniejszy podwodny śmieć”, gdzie można było wygrać naprawdę atrakcyjne nagrody. Nie bez znaczenia był też fakt, że przewodniczącą Komisji Konkursowej była Wiceprezydent Poznania Natalia Weremczuk, która również nurkuje – podsumowuje z uśmiechem podwodny finał Główny Koordynator Sprzątań Podwodnych Wojtek Zgoła.
Ekologiczne rozmaitości
W trakcie wydarzenia coraz liczniej gromadzili się na Plaży Parkowej wolontariusze zainteresowani sprzątaniem na lądzie, ale też mieszkańcy czy turyści, których zaciekawiło miasteczko ekologiczne. Stoiska Zakładu Lasów Państwowych, poznańskiego Zakładu Zagospodarowania Odpadów czy Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania kusiły grami i zabawami edukacyjnymi dla najmłodszych. Na stoisku firmy T-Mobile PL można było wymienić zużyty telefon komórkowy na roślinkę, a zainteresowanych wegetariańską kuchnią raczył przysmakami bloger kulinarny Vegenerat Biegowy. Można też było skorzystać z bogatej oferty wyrobów rękodzielniczych. Wydarzeniom lądowym towarzyszyły wodne atrakcje odbywające się na połyskujących wodach Jeziora Kierskiego takie jak Parada Jachtów i Regaty Optymistów.
Patrząc globalnie, przy jednoczesnym lokalnym, wspólnym działaniu jesteśmy w stanie zrobić bardzo dużo dobrego. Plaża Parkowa nad Jeziorem Kierskim była dzisiaj swoistym centrum eko-edukacji z mnóstwem ludzi, którzy chcieli zrobić coś dobrego dla siebie, Poznania, Polski, a finalnie dla planety. – powiedział po akcji Filip Suchecki z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, koordynujący podwodny finał z ramienia Urzędu Miasta.
Więc kiedy patrzymy na efekty tego dnia, gdzie z lądu jak i z wody posprzątaliśmy 1157 kilogramów śmieci oraz 2230 niedopałków papierosowych i 850 kapsli, to w pełni przyznajemy Filipowi rację – zrobiliśmy naprawdę dużego dobrego dla planety i dla siebie.
Radosna puenta Wielkiego Finału
Miasto Poznań od wielu lat bierze czynny udział w Akcji Sprzątanie świata. Propozycja organizacji II dnia Finału tegorocznej Akcji była dla Miasta ogromnym wyróżnieniem i zwieńczeniem modelowej współpracy z Fundacją w ostatnich latach. – powiedziała ze sceny w czasie podsumowania Katarzyna Kruszka-Pytlik, Dyrektor Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.
Te słowa nie tylko nas cieszą, ale pokazują jak wiele można zrobić RAZEM. My również jesteśmy pełni uznania dla zaangażowania Urzędu Miasta Poznania w to finałowe święto i wdzięczni za ową modelową współpracę i przyjazną atmosferę każdego spotkania i wszelkich wspólnych działań! W tym ciepłym od dobrych słów i czynów klimacie, na scenę wkroczył oczekiwany przez publiczność Jose Torres & Havana Dreams i stało się jasne, że będzie to najbardziej słoneczne, roztańczone i radosne podsumowanie 31. Akcji Sprzątanie świata-Polska. Jeszcze długo w naszych sercach pozostaną gorące kubańskie rytmy i rzesza ludzi, którzy przybyli na tę piękną plażę by wspólnie zadbać o swój kawałek Polski. To były naprawdę niezapominane chwile, które utwierdzają nas w przekonaniu, że tylko RAZEM możemy skutecznie stać na straży czystej Ziemi. Do zobaczenia za rok!
Fotograf: Michał Gieniusz
Fundacja Nasza Ziemia od 1994 roku nieprzerwanie realizuje dwa duże ekologiczne programy. Należą do nich: Akcja Sprzątania świata – Polska, która promuje ideę nieśmiecenia, Ekoedukacja, która kształci w zakresie ekologii i ochrony środowiska dzieci, młodzież i dorosłych. To nasze statutowe zadania. Pokazujemy, jak na co dzień warto zadbać o środowisko. Bo zdrowie naszej planety to również nasze zdrowie. Stawiamy na bezpośrednią komunikację, dzięki której trafiamy do serc i umysłów. Inspirujemy do zmiany codziennych nawyków na takie, które są korzystne dla środowiska.
Zobacz też
Wielkie Zielone Serce dla pracowników firmy ROBYG za ogromne zaangażowanie w tegoroczne akcje...
Ponad tona zebranych odpadów w programie wolontariatu pracowniczego Nestlé w Kaliszu...
Kiekrz, jezioro, które zasługuje na troskę W sobotę, 21 września 2024, wczesnym rankiem,...