Raport z wynikami 31. Akcji Sprzątanie świata – Polska – gotowy!

- 28.01.2025
- 6 min
- Sprzątanie świata
Jak co roku od ponad trzech dekad, w trzeci weekend września Polacy wyszli, by posprzątać swoje kawałki Ziemi. Rokrocznie Fundacja Nasza Ziemia zbiera efekty działań uczestników tej największej, praktycznej lekcji poszanowania środowiska i prezentuje zarówno imponujące wyniki, ale też inspirujące historie w formie Raportu. Poznajcie plony pracy niemal pół miliona osób, które razem z nami stanęły w 2024 roku na straży czystej Ziemi!
Liczby, które mówią same za siebie
Niemal 452 tysiące uczestników 31. Akcji zebrało z natury pół miliona kilogramów odpadów! Królowały tak zwane „śmieci weekendowe”, czyli butelki i puszki po napojach czy opakowania po artykułach spożywczych. Zaraportowano niebagatelną ilość, bo 2563 dzikich wysypisk, które zostały zlokalizowane i uprzątnięte. W tej ogromnej masie zalegających w naturze odpadów na szczególną uwagę zasługują te najmniejsze i najtrudniejsze do posprzątania: niedopałki papierosowe i kapsle. Tegoroczne Sprzątanie świata w Polsce zakończyło się wynikiem 527 897 zebranych petów co w sumie, zliczając również efekty dwóch ostatnich edycji Akcji, daje nam nieco ponad MILION(!) uprzątniętych niedopałków papierosowych. W kwestii kapsli mamy zaraportowaną liczbę 141 116 posprzątanych z natury, co w sumie daje nam ponad 300 tysięcy(!) kapsli, które zniknęły z lasów, parków, brzegów rzek czy nadmorskich plaż. Jak bardzo uczestnicy pomogli tym działaniem środowisku? Przeczytajcie w Raporcie interesujący artykuł dr inż. Sylwii Stegenty-Dąbrowskiej z Katedry Biogospodarki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
- Pety i kapsle zebrane podczas I dnia finału nad Jeziorkiem Czerniakowskim
W każdym wieku i w każdym miejscu
Jak wynika ze sprawozdań, 91% uczestników Akcji stanowią przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ale nie tylko. Od 2 – latka do 70-latka, tak wyglądał przekrój wiekowy załogi sołectwa Górki (woj. Lubelskie), którzy pod wodzą Pani Sołtys posprzątali swoją wieś. Natomiast w akcję zorganizowaną przez Urząd Miasta Chełm zaangażowały się żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, świetlica środowiskowa, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Dom Seniora, Ośrodek Nadzieja, Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas, ŚDS oraz klub siatkarski. Imponujące, nieprawdaż? Mieszkańcy wymieniali przy tym niepotrzebną odzież na sadzonki roślin wieloletnich. Zaś w pięknym prastarym Krakowie młodzież z Publicznego Liceum Sióstr Augustianek im. św. Rity sprzątała słynne, spacerowe Planty, by wśród śmieciowych znalezisk odkryć… nartę! Tegoroczny przegląd miejsc jakie sprzątały sztaby obrazuje troskę o każdy, nawet najmniejszy, ale bliski sercom uczestników kawałek Ojczyzny: od lasów, morskich brzegów czy górskich traktów po pobocza dróg, obiekty sportowe i place zabaw, przystanki i stacje kolejowe aż po miejsca historii i pamięci takie jak cmentarze, pomniki, pola bitew czy miejscowe ruiny dawnych obiektów.
- Przedstawiciele najmłodszych uczestników Akcji – dzieci z przedszkola SZUMI SZUM w Warszawie
Sprzątanie świata to przede wszystkim edukacja
Od kilku lat uczestnicy Akcji mają do wyboru przeprowadzenie akcji terenowej lub edukacyjnej lub obu łącznie. Jak wynika ze sprawozdań 90% sztabów zrealizowało akcję edukacyjną a 73% z nich korzystało z materiałów edukacyjnych, które w tym roku wydała Fundacja Nasza Ziemia. Na przykład w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rogowie (woj. Śląskie) odbyły się zajęcia plastyczne w oparciu o nasz fundacyjny e-book „30 ekologicznych wyzwań na 30-lecie Fundacji Nasza Ziemia”. Dzieci tworzyły prace na dwa tematy: „Mądrze gospodaruję domowymi odpadami” i „Chronię zasoby naturalne Ziemi”.
- Gry i zabawy edukacyjne na stoisku Fundacji Nasza Ziemia
Akcje specjalne
Edukacyjne wydarzenia połączone ze sprzątaniem w ramach 31. Akcji prowadził również zespół Fundacji. W 2024 roku odbyły się dwa takie wydarzenia: „Sprzątanie nadbałtyckich plaż” z finałem w Międzyzdrojach, gdzie 630 uczestników posprzątało 1161 kilogramów odpadów i „WARTA warta posprzątania” w Poznaniu, gdzie 379 wolontariuszy zebrało z natury 876 kilogramów śmieci.
- Dzieci i młodzież podczas rozpoczęcia akcji specjalnej „Sprzątanie nadbałtyckich plaż”
Wielki Finał
Fundacyjna Mobilna Kwatera Główna 31. Akcji Sprzątanie świata w ramach wydarzeń finałowych zameldowała się dwukrotnie w Warszawie i raz w Poznaniu. W piątek 20 września 2024 roku w miejscu wyjątkowym – rezerwacie przyrody Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie daliśmy sygnał do startu 31 Akcji razem z przedszkolakami, uczniami i nurkami zbierając z pięknej plaży oraz z dna Jeziorka 125 kilogramów odpadów. Natomiast w sobotę 21 września wraz z 90 nurkami posprzątaliśmy wody poznańskiego Jeziora Kierskiego i Plażę Parkową ze 1157 kilogramów śmieci. Ukoronowaniem tegorocznej edycji misyjnego programu Fundacji Nasza Ziemia było jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które odbyło się 1 października 2024 roku na terenach zielonych warszawskich Bielan, znani i lubiani artyści przekazali swój dar na rzecz czystej Ziemi w postaci 544 kilogramów posprzątanych z natury śmieci!
- Zdjęcie na tle ścianki wykonane podczas wydarzenia„Artyści i Twórcy w Akcji Sprzątanie świata”
Program wolontariatu pracowniczego Fundacji Nasza Ziemia
Wartym odnotowania jest również wynik fundacyjnego programu Wolontariatu Pracowniczego „Droga do Sprzątania świata 2024”. 3000 jego uczestników, w 127 wydarzeniach od maja do października posprzątało z natury niemal 39 tysięcy kilogramów odpadów!
- Wolontariusze – pracownicy firmy Leroy Merlin podczas inauguracji kampanii „Zostań Bohaterem naszej Ziemi”
Raport z 31. edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska to nie tylko obraz bezrefleksyjnego śmiecenia w miejscach, gdzie szukamy wytchnienia. To inspiracyjno-motywacyjna opowieść o Tych, którzy stoją na straży czystej Ziemi. Bezinteresownie dbają o swoje kawałki Polski a wielu z nich tak jak my, nieprzerwanie od 1994 roku. Przeczytajcie, bo naprawdę warto!
Fundacja Nasza Ziemia od 1994 roku nieprzerwanie realizuje dwa duże ekologiczne programy. Należą do nich: Akcja Sprzątania świata – Polska, która promuje ideę nieśmiecenia, Ekoedukacja, która kształci w zakresie ekologii i ochrony środowiska dzieci, młodzież i dorosłych. To nasze statutowe zadania. Pokazujemy, jak na co dzień warto zadbać o środowisko. Bo zdrowie naszej planety to również nasze zdrowie. Stawiamy na bezpośrednią komunikację, dzięki której trafiamy do serc i umysłów. Inspirujemy do zmiany codziennych nawyków na takie, które są korzystne dla środowiska.
Zobacz też
Wielki start nad Bałtykiem 12 kwietnia, w Kołobrzegu Fundacja Nasza Ziemia zainaugurowała...
Właśnie wystartowała czwarta edycja programu „Zostań Bohaterem Naszej Ziemi”, do którego...
Nie ulega wątpliwościom, że w dobie powszechnego dostępu do informacji, w tym informacji...